Planowanie wakacyjnych wyjazdów to coś, co wielu z nas uwielbia. Perspektywa wakacji i odpoczynku od codzienności daje ukojenie, jednak jednocześnie głowimy się często nad tym, które miejsce wybrać, aby spędzić dobrze wakacyjny urlop. Polacy bardzo chętnie spędzają wakacje w kraju – wybieramy się nad morze oraz w góry, a jednymi z chętniej odwiedzanych pasm górskich są Karkonosze oraz znajdujący się tam Karpacz. Ten piękny zakątek Polski jest wypełniony atrakcjami, które warto zobaczyć podczas letniego urlopu. Zaplanuj dobrze swój wakacyjny wyjazd i sprawdź, jaki nocleg w Karpaczu będzie najlepszym wyborem do zwiedzania okolicy.

Gdzie jest Karpacz?          

Karpacz to miasto położone południowo-zachodniej części Polski. Administracyjnie wchodzi w skład województwa dolnośląskiego, od którego stolicy – Wrocławia oddalone jest około 120 km. Dystans ten można pokonać w nieco ponad 2 godziny, a dobre połączenia komunikacyjne z Wrocławiem i dalej innymi miastami i regionami Polski sprawiają, że miasto jest chętnie i tłumnie odwiedzane w sezonie letnim i zimowym. Karpacz najczęściej wybierają turyści i miłośnicy gór z dużych miast takich jak Poznań, Szczecin, Łódź, Opole, Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski Kalisz, Leszno czy Legnica. Miasto chętnie odwiedzają mieszkańcy województw: dolnośląskiego, opolskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego, śląskiego i kujawsko-pomorskiego, ale chętni poznania lokalnej unikatowej natury przyjeżdżają tutaj z wielu innych, również tych najbardziej odległych krańców Polski. Ze względu na swoje położenie Karpacz jest celem turystycznym również dla mieszkańców zagranicy, przede wszystkim krajów z nami sąsiadujących – Czech i Niemiec. Sam Karpacz graniczy bezpośrednio z Republiką Czeską, co samo w sobie stanowi świetną atrakcję dla odwiedzających. Oprócz względów lokalizacyjnych również zawiłości historyczne mają wpływ na częstość odwiedzin Karpacza przez naszych sąsiadów. Miasto w swojej przeszłości należało bowiem zarówno do Czech, jak i Niemiec.

Natura Karpacza to zdecydowanie najsilniejszy magnes przyciągający tu odwiedzających. Karpacz położony jest u stóp Karkonoszy i jednocześnie swoimi administracyjnymi granicami otacza dużą część pasma. Na terenie Karpacza znajdziemy wiele ciekawych i bardzo widokowych szlaków pieszych oraz wyjątkowych górskich miejsc. Z pewnością najpopularniejszą atrakcją turystyczną jest tu Śnieżka, która osiągając wysokość 1603 m n.p.m. jest najwyższym szczytem Karkonoszy i całych Sudetów, ale również Dolnego Śląska oraz Republiki Czeskiej. Ponadto w Karpaczu znajdziemy piękne lasy, górskie jeziora oraz szumiące potoki, dające bezcenne ukojenie podczas wędrówek.

Atutem Karpacza jest jego bliskość do fantastycznych miejsc, dzięki czemu miasto jest świetną bazą wypadową, szczególnie do Czech, ale i Niemiec. Szybko dojedziemy stąd do stolicy naszych południowych sąsiadów – Pragi. Dystans, jaki mamy do pokonania między miastami to zaledwie 170 km, które przejedziemy samochodem w mniej niż 3 godziny, dzięki czemu przyjemnie jest się wybrać z Karpacza do Pragi na jednodniową wycieczkę. Łatwo dojedziemy stąd też do uroczego niemieckiego Drezna, które od karkonoskiego miasta dzieli 200 km.

Co robić w Karpaczu latem?

Karpacz to świetna propozycja na wakacyjny cel podróży. Tutejsza natura, której wyjątkowość została doceniona na szczeblach międzynarodowych, sprawia, że pobyt tu będzie niemal gwarantem błogiego odpoczynku. Odwiedzając Karpacz koniecznie wyruszmy na szlaki Karkonoskiego Parku Narodowego. Mamy tu do dyspozycji gęstą sieć tras pieszych, z których warto wyróżnić przede wszystkim szlaki na Śnieżkę, do Schroniska PTTK „Samotnia” w Dolinie Małego stawu oraz na Równię pod Śnieżką przez zespół skał Słonecznik.

Pierwszy wspomniany szlak – najbardziej popularny, to gwarant pięknych widoków, jednak trzeba pamiętać, że jest to trasa dość długa, dlatego należy wpierw zastanowić się, czy na pewno jesteśmy w stanie podołać odległości i wysokościom. Szlak prowadzący do schroniska „Samotnia” to z kolei bardzo spokojna i łatwa propozycja wędrówkowa, szczególnie dla najmłodszych oraz rodzin z dziećmi. Trasa prowadzi tu głównie pasmem pachnącego lasu, a widoki w Kotle Małego Stawu są czarujące. Jeszcze bardziej zachwycające panoramy czekają nas na szlaku na Równię pod Śnieżką, gdzie mijamy zachwycające punkty widokowe na Wielki i Mały Staw.

Odwiedzając Karpacz nie zapominajmy też o jego bogatym dziedzictwie historycznym. Możemy tu dotknąć wielowiekowej przeszłości, która na przestrzeni wieków kształtowała miasto i region. Do najciekawszych obiektów należy Świątynia Wang – średniowieczny kościół zbudowany w Norwegii, a następnie przetransportowany drogą wodną i lądową na teren Karpacza Górnego.

Nocleg w Karpaczu – dlaczego odpowiedni wybór jest tak ważny?

Dobry wybór noclegu w Karpaczu gwarantuje nam spokojny, pozbawiony problemów i trosk pobyt. Co więcej – dobry pensjonat może być też miejscem, w którym spędzimy czas poznając historię regionu. Takim obiektem jest Leśny Dwór. To rodzinny pensjonat, który mieści się w zabytkowej karczmie zbudowanej przed wiekami w najbardziej urokliwej dzielnicy miasta – Karpaczu Górnym. Leśny Dwór znajduje się w pobliżu największych atrakcji miejscowości, w tym Świątyni Wang oraz wejść na karkonoskie szlaki. Odpowiednia lokalizacja Waszego noclegu w Karpaczu pozwoli Wam uniknąć korków i zarazem nerwów, szczególnie podczas letniego sezonu. Pensjonat Leśny Dwór oferuje wiele udogodnień, a miła obsługa jest zawsze chętna do pomocy w temacie zwiedzania okolicy. Zapraszamy do odwiedzin strony WWW Leśnego Dworu, gdzie znajdziecie więcej informacji o tym obiekcie.

Turystyka

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.