Polska to jeden z krajów na świecie, który zmaga się z ogromnym zanieczyszczeniem powietrza. I chociaż jakość powietrza w Polsce w ostatnich latach poprawiła się, dzięki uchwałom antysmogowym i ograniczeniu używania węgla do ogrzewania domów, nadal nie jest dobrze. Jesteśmy jednym z krajów w Europie z najgorszymi statystykami jeśli chodzi o jakość powietrza. Na tle innych krajów na świecie, Polska zajmuje 53 miejsce. Jednakże, nie w każdym mieście w Polsce sytuacja z zanieczyszczeniem powietrza jest taka sama. Gdzie zatem możemy odetchnąć pełną piersią?

Holidu, wyszukiwarka apartamentów i domów wakacyjnych postanowiła sprawdzić, wykorzystując dane Europejskiej Agencji Środowiska oraz dane Google Maps, które miasta w Polsce mogą pochwalić się najlepszą jakością powietrza i gdzie możemy odetchnąć z ulgą. Pod uwagę zostały wzięte takie czynniki jak średnie stężenie w powietrzu pyłów PM2.5 oraz ilość dostępnych stacji ładowania samochodów elektrycznych w danym mieście. Oto nasze top 5 miast w Polsce z najczystszym powietrzem.

1. Warszawa

Na pierwszym miejscu jest Warszawa! Tutaj średnie roczne stężenie pyłów PM2.5 w powietrzu w 2021 wynosiło 14.2, wzięliśmy pod uwagę również ilość stacji ładowania samochodów elektrycznych, których w Warszawie jest ponad 80. Balans tych dwóch czynników zdecydował, że to właśnie Warszawa wygrywa nasz ranking. Ilość inicjatyw zarówno osiedlowych jak i miejskich, takich jak Stołeczny Zarząd Zieleni, który planuje zazielenianie miasta, to szansa na jeszcze większą poprawę jakości powietrza w Warszawie. Również firma DPD Polska jest zaangażowana w projekt Breathe, który ma poprawić warunki życia poprzez instalację dodatkowych czujników monitorowania jakości powietrza w mieście. Warszawa rozważa również pomysł uruchomienia strefy czystego transportu, czyli uniemożliwienia wjazdu do ustalonej części miasta starszych pojazdów, emitującym zbyt duże ilości spalin.

2. Gdańsk

Na drugim miejscu w naszym rankingu znajduje się Gdańsk. Dzięki swojej lokalizacji, jest to jedno z miast w Polsce o najniższym średnim rocznym stężeniu pyłów w powietrzu (10.4 PM2.5). Mimo tego, że to miasto położone tuż nad morzem, ze znakomitą cyrkulacją powietrza, eliminacja drażniących i groźnych dla zdrowia pyłów nie jest tu całkowicie możliwa. Przekroczenia norm zanieczyszczenia nie są tu jednak duże, w stosunku do miast na południu kraju. Dzięki podejmowanym działaniom przez władze miast, takich jak duży nacisk na ograniczenie używania węgla do ogrzewania gospodarstw domowych i podłączenie ich do miejskiej sieci ogrzewania, mieszkańcy Gdańska mogą pochwalić się coraz większymi postępami w drodze do czystego powietrza w mieście. Co więcej, władze starają się o dofinansowanie wymiany pieców grzewczych na ekologiczne oraz organizują spotkania mieszkańców, aby wspólne określić zakres działań i plan w celu zredukowania smogu w Gdańsku.

3. Zielona Góra

Podium zamyka Zielona Góra. Nie każdy wie, że Zielona Góra to zielone płuca Polski, około 50% tutejszego obszaru zajmują lasy. Tak pokaźny obszar zieleni pomaga w utrzymaniu jakości powietrza na dobrym poziomie, ale i tutaj wskaźniki zanieczyszczenia powietrza wskazują czasami zbyt wysokie stężenia PM2.5. Jak w takiej sytuacji radzą sobie władze miasta? Działania są skoncentrowane na edukacji mieszkańców, bo to tak naprawdę od nich zależy jakość powietrza w całym mieście. Są oni na bieżąco informowani o sytuacji zanieczyszczenia powietrza i uświadamiani w aspektach ekologii. Co więcej, Zielona Góra bierze udział w Programie Ochrony Powietrza, corocznie raportując do Zarządu Województwa o postępach w działaniach, których celem jest obniżenie poziomu stężenia zanieczyszczenia powietrza.

4. Bydgoszcz

Kolejnym miastem na naszej liście, które całkiem nieźle radzi sobie w kwestii redukcji zanieczyszczenia powietrza jest Bydgoszcz. To największe miasto w województwie kujawsko-pomorskim zajęło 4 miejsce w naszym rankingu, dzięki licznym działaniom prewencyjnym w zakresie poprawy jakości powietrza. Ze względu na położenie tego miasta w dolinie, ryzyko smogu jest tutaj większe. W związku z tym, władze województwa kujawsko-pomorskiego wprowadziły na tym terenie uchwałę antysmogową. Co obejmuje uchwała? Między innymi, zakaz palenia węglem brunatnym oraz dofinansowanie na wymianę pieców na ekologiczne. Co więcej, w zeszłym roku wystartował projekt - Bydgoski Włącznik Antysmogowy. Celem tego programu są działania na rzecz poprawy jakości powietrza oraz uświadomienie i zmobilizowanie mieszkańców do tworzenia lokalnych inicjatyw antysmogowych. Jedną z nich była akcja zorganizowana ostatnio przez uczniów Zespołu Szkół Budowlanych w Bydgoszczy, której celem było zwrócenie uwagi na problem smogu. Młodzież przeszła przez miasto z transparentami zachęcającymi do zmiany nawyków na bardziej ekologiczne oraz nagłaśniającymi problem zanieczyszczenia powietrza spalinami z trasportu drogowego.

5. Opole

Nasz ranking top 5 zamyka Opole. Opole, stolica województwa opolskiego, to jedno z najstarszych miast w Polsce. Jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza, Opole dzielnie walczy ze spalaniem węgla złej jakości. Władze miasta doskonale rozumieją powagę zagrożenia i ważność dbania o jakość powietrza, dlatego starają się uświadamiać mieszkańców, jakie jednostkowe działania pomogą utrzymać jakość powietrza na optymalnym poziomie. W Opolu od 1 listopada 2017 roku obowiązuje uchwała antysmogowa. Co za tym idzie, w ramach programu “Czyste powietrze – oddech dla Opola” mieszkańcy mogą ubiegać się o dofinansowanie na zakup pieców nowszej generacji. Tymczasem, stowarzyszenia ekologów prowadzą warsztaty podnoszące świadomość mieszkańców w zakresie redukcji smogu.

Metodologia

W badaniu wzięto pod uwagę 40 największych miast w Polsce, pod względem populacji. Następnie przeanalizowaliśmy każde miasto pod kątem następujących czynników: średnie roczne zanieczyszczenie powietrza PM2.5 w danym mieście w roku 2021 (źródło: Europejska Agencja Środowiska) oraz liczbę dostępnych stacji ładowania samochodów elektrycznych w danym mieście (źródło: Google Maps). Następnie uszeregowaliśmy miasta, biorąc pod uwagę to, że czynnik zanieczyszczenia powietrza jest 2 razy ważniejszy od liczby dostępnych stacji ładowania samochodów elektrycznych w danym mieście, ten czynnik został zatem podwójnie ważony. Następnie podsumowaliśmy wyniki i ostatecznie uszeregowaliśmy miasta tworząc ranking TOP 5.

Turystyka

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.