Góry Towarne - położone są w pobliżu wsi Kusięta (gmina Olsztyn) na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Dzielą się na dwa niewielkie pasma: Góry Towarne Duże (Lisica 349 m n.p.m. Góra Rachowiec, Sowia Góra) i znacznie mniejszy masyw Gór Towarnych Małych (Przekładaniec, Kogutek i Bałwanek). Wapienne ostańce, położone wśród tutejszych wzniesień, tworzą spory kompleks skałek, który cieszy się popularnością wśród wspinaczy. 
W tym niepozornym miejscu znajdują się cztery jaskinie, z czego dwie – Jaskinia Niedźwiedzia oraz Dzwonnica (w Dzwonnicy można zaobserwować rzadko spotykane nacieki tzw. mleka wapiennego) – są połączone przejściami, a całość ma długość 170 m. Kolejne dwie jaskinie odkryto w latach 60. ubiegłego wieku – Cabanową o długości 47 m (dobrze zachowane stalaktyty i stalagmity) oraz Kopaną, która została połączona z Jaskinią Niedźwiedzią sztucznie wykopanym tunelem. Jaskinie te są łatwe do zwiedzania, a przez to popularne wśród turystów. W okresie międzywojennym znaleziono tam kości niedźwiedzia jaskiniowego oraz ślady bytowania ludzi pierwotnych. Groty służyły także za kryjówkę w czasie okupacji niemieckiej. 
Obecnie przez ten teren przebiega pieszy Szlak Orlich Gniazd, kilka tras rowerowych, a także ścieżka edukacyjna, która nosi nazwę „W krainie białych skał” i przebiega od Gór Towarnych do Rezerwatu Zielona Góra. Szczyty skałek stanowią fantastyczny punkt widokowy (widok na malownicze ruiny zamczyska w Olsztynie). Miejsce to jest wprost idealne na niedzielny spacer dla całej rodziny. Ostatniego lata odbywał się tam wypas owiec, co było dodatkową atrakcją szczególnie dla najmłodszych.

 

Autorka zdjęć oraz tekstu :

Katarzyna Krajewska

Strona autorki - www.fotofiszka.eu

Góry

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.