Wrocław – stolica Dolnego Śląska, a w 2016 roku kulturalne centrum Europy. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce i piąte pod względem powierzchni, a wg międzynarodowego rankingu „Quality of Living” z 2015 roku jedno z najlepszych miejsc do życia.

To miasto nie tylko atrakcyjne turystycznie i historycznie, ale także nieustannie rozrastający się ośrodek biznesowy i studencki. Miasto Stu Mostów, Perła Ziem Odzyskanych, polska Dolina Krzemowa – nazywane jest różnie, ale żadne określenie nie odda w pełni ducha tego miasta.

Początki Wrocławia wiążą się z osadą, jaka rozwinęła się w dogodnym do przeprawy miejscu na Odrze, na skrzyżowaniu ważnych i starych szlaków komunikacyjnych Europy. Dlatego najlepiej spacer po Wrocławiu rozpocząć w najstarszej części miasta, czyli na Ostrowie Tumskim (będącym niegdyś wyspą).

W pierwszych dekadach XX wieku w mieście pojawiły się wybitne i absolutnie nowatorskie realizacje architektoniczne – np. Hala Stulecia (dawniej Hala Ludowa), będąca Obiektem Światowego Dziedzictwa UNESCO. Innymi charakterystycznymi budowlami Wrocławia są m.in. Ratusz, Archikatedra św. Jana Chrzciciela, gmach Uniwersytetu Wrocławskiego, Hala Targowa czy budynek Dworca Głównego. Architektura miasta kształtowała się od początku założenia grodu, dzięki czemu znajdziemy w niej ślady wszystkich stylów obowiązujących na przestrzeni wieków.

Wrocławski rynek to miejsce, które nie śpi. Pośród kolorowych kamieniczek i zabytkowych budynków odnajdziemy tu mnóstwo restauracji, pubów i klubów, w których można dobrze zjeść, potańczyć lub spotkać się z przyjaciółmi. Jeśli mowa o nocnym zwiedzaniu, nie można zapomnieć o innych atrakcjach miasta, które specjalnego znaczenia nabierają właśnie po zmroku. Mowa chociażby o multimedialnej fontannie na Pergoli, pięknie oświetlonym brzegu Odry czy wrocławskich neonach.

Może się wydawać, że w tak dużym mieście nie ma miejsca na zieleń – przeczą temu aż 44 wrocławskie parki o powierzchni prawie 800 hektarów. Wśród nich najbardziej popularne są: Park Szczytnicki z Ogrodem Japońskim, Park Tysiąclecia, Park Południowy czy Park przy Zamku. Ciekawym miejscem spacerowym jest Promenada Staromiejska, czyli prawie czterokilometrowy pas zieleni prowadzący obok historycznych gmachów przez centrum miasta.

Chcąc uciec nieco dalej od miejskiego zgiełku, warto pamiętać, że z Wrocławia w zaledwie dwie godziny można dostać się na górskie szlaki i wypocząć na łonie natury. Najbliżej stolicy Dolnego Śląska znajdują się Góry Sowie, Izerskie i Stołowe.

Wrocław określany jest także mianem Wenecji północy, a to za sprawą ponad 100 mostów i kładek, które nadają miastu niepowtarzalnej i romantycznej aury. Przechadzając się po Wrocławiu, na pewno trafimy na słynny most „zakochanych”, który obwieszony kłódkami robi wrażenie na wszystkich, którym mocniej bije serce. Z racji swego położenia nad rzeką, Wrocław zachęca do aktywnego wypoczynku na wodzie – żaglówki, małe statki i kajaki są na wyciągnięcie ręki, podobnie jak rosnąca z roku na rok liczba miejskich beach barów.  Dla tych, którzy szukają wodnych rozrywek o każdej porze roku, do dyspozycji jest jeden z największych Aquaparków w Polsce oraz centrum wiedzy i nauki o wodzie – Hydropolis.

Autorka tekstu : Katarzyna Lasocka

www.morizon.pl

 

Źródła:

https://www.tuwroclaw.com/dokumenty,rys-historyczny,doc4-636.html

https://www.wroclaw.pl/m8681/parki-we-wroclawiu

https://www.morizon.pl/blog/wroclaw-12-powodow-zeby-tu-zamieszkac/

https://visitwroclaw.eu/miejsca/

 

 

 

Miasta

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.