U wrót Poleskiego Parku Narodowego położony jest malowniczy Urszulin. Mieści się tu siedziba i muzeum parku. Rozpocząć stąd można wycieczki licznymi szlakami, podczas których warto podziwiać niezwykłe walory przyrodnicze o nienaruszonym przez człowieka kształcie. Sama miejscowość niegdyś posiadała prawa miejskie, obecnie jest wsią w powiecie włodawskim.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Urszulin to przykład miejscowości, która korzysta turystycznie na wyjątkowo dogodnym i malowniczym położeniu. O walorach okolicy stanowią liczne jeziora Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, goszczące co roku ogromną rzeszę spragnionych odpoczynku. Miłośników przyrody przyciąga Poleski Park Narodowy. Można stąd wyruszyć na szlaki turystyczne oraz ścieżki dydaktyczne. Funkcjonują także szlaki rowerowe, a nawet konne. Rozwija się również turystyka kajakowa oraz nordic walking. Urszulin i okolice chętnie odwiedzane są również przez fotografów i artystów. Oprócz przyrody Polesie bogate jest w zabytkowe kościoły i cerkwie, a wygodę turystów zapewniają gościnne gospodarstwa agroturystyczne i pensjonaty, gdzie spotkać można przyjazną atmosferę i zdrową kuchnię.

PRZYRODA

Połowa obszaru Gminy Urszulin wchodzi w skład Poleskiego Parku Narodowego. Występują tu rośliny i zwierzęta, będące unikatami, dlatego ich gatunki chronione są w rezerwatach ochrony ścisłej. Są to między innymi : brzoza niska, wierzba lapońska, czy żółw błotny. Ponadto okoliczne lasy pełne są dzików, łosiów, wydr i bobrów. Charakterystyczne dla okolic Urszulina są także bogate populacje wielu gatunków ptaków, które dzięki jeziorom mają doskonałę warunki lęgowe, na czele z żurawiem, czyli herbowym ptakiem Poleskiego Parku Narodowego.

POŁOŻENIE

Urszulin stanowi świetny punkt startowy dla wielu wycieczek pieszych, czy rowerowych. W szerszym planie położony jest w równie dogodnej lokalizacji :

  • Lublin - 60 kilometrów,
  • Włodawa - 30 kilometrów,
  • Chełm - 50 kilometrów.

Miejscowości

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.