Miłośnicy dwóch kółek, dla których Pętla Spiska jest nieco zbyt wymagającą trasą, albo tych,  którzy po prostu pragną rekreacyjnej przejażdżki wśród pięknych terenów, Jezioro Czorsztyńskie oraz otaczające go tereny  są idealną opcją. Pogranicze Podhala, Spisza i Pienin oferuje nową trasę rowerową - pętlę wokół Jeziora Czorsztyńskiego, która jest fantastycznym rozwiązaniem dla osób, nielubiących  powrotów tą samą drogą i ceniących sobie jazdę po gładkim asfalcie wśród zieleni.

Szlak rowerowy wokół jeziora wchodzi w sieć tras Velo Dunajec, liczących 237 kilometrów długości (tylko południowe brzegi od Niedzicy do mostu w Dębnie, południowa część przebiega przez obszar chroniony Pienińskiego Parku Narodowego). Sama pętla to około 40 kilometrów jazdy z cudownymi widokami na Pieniny, Tatry, Gorce oraz błękitną wodę Jeziora Czorsztyńskiego. Trasę można pokonywać etapami, w dowolnych kierunkach, przejeżdżając przez: Niedzicę – Falsztyn - Frydman – Dębno – Maniowy – Mizerną – Kluszkowce – Czorsztyn – Hałuszową – Sromowce Wyżne – Niedzicę. Kierunek z Niedzicy w stronę Sromowiec jest przystępniejszy, podjazd na Przełęcz Osice 668 m n.p.m , która jest najwyższym punktem pętli, przebiega łagodniej niż w przeciwnym kierunku. Na szlaku uwagę zwracają dwa majestatyczne zamki górujące nad jeziorem, są to Zamek Dunajec  oraz Zamek w  Czorsztynie (warte zwiedzenia w ramach osobnych wycieczek). Na trasie znajdują się miejsca odpoczynku (Miejsca Obsługi Rowerzystów wyposażone w wiaty, w których można się schronić), wybudowane mostki i przepusty oraz liczne odnogi dojazdowe. Szlak jest dobrze oznaczony charakterystycznymi pomarańczowymi tabliczkami Velo. Przejażdżka rowerem wokół Jeziora Czorsztyńskiego zawiera w sobie miks, w którym każdy znajdzie coś dla siebie: góry, wodę, las, a to wszystko z perspektywy rowerzysty.

Autorka zdjęć i tekstu: Ewa Bandyk

Rzeki i jeziora

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.