W sercu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, otoczonej lasami i górskimi krajobrazami, skrywa się niezwykłe miejsce – Pstrągarnia Rózin w Dubiu. Ta urokliwa lokalizacja nie tylko kusi smakiem potraw rybnych, ale także przenosi nas w miejsce, gdzie tradycja splata się z nowoczesnością.

Historia

Pstrągarnia Rózin to kontynuator tradycji sięgającej roku 1850, gdy hrabia Potocki, fascynowany pięknem tego miejsca, zlecił utworzenie pstrągarni. Inicjatorem tego przedsięwzięcia był dr Jan Radziwoński, a nazwa "Rózin" pochodzi od imienia wnuczki Potockiego. To tu, w malowniczym Dubiu, powstała pierwsza pstrągarnia w Polsce i Europie Środkowej. Odwiedzając Pstrągarnię Rózin, przechodzimy przez bramy czasu, odkrywając tajemnice minionych epok, które wpisały się w historię tego wyjątkowego miejsca. Zabytkowy budynek w stylu szwajcarskim, pochodzący z drugiej połowy XIX wieku, jest świadkiem nie tylko przeszłości, ale także dzisiejszego rozkwitu tej niezwykłej hodowli ryb.

Grota miłości

W trakcie wizyty warto odwiedzić tajemniczą "Grotę Miłości". Wykuta w skale wapiennej w XIX wieku, emanuje nie tylko historią, ale również bijącym źródłem czystej wody pitnej. To miejsce, gdzie natura splata się z ludzką twórczością, tworząc niezwykłą atrakcję na terenie Pstrągarni Rózin.

Kulinarna podróż po Smaku

Pstrągarnia Rózin to nie tylko miejsce historyczne, to również miejsce pełne niesamowitych smaków. Restauracja, zlokalizowana nieopodal zabytkowego budynku, słynie z wyjątkowych dań rybnych. Pstrągi, pochodzące z własnej hodowli, podawane są w różnorodnych wersjach – od grillowanej po wędzoną, zawsze gwarantując niepowtarzalne doznania smakowe. Odwiedzając to miejsce warto skosztować także wyjątkowych deserów. W ofercie można znaleźć przepyszną zupę rybną czy świeże bagietki z pastą z pstrąga. Fishburger, podawany z filetem pstrąga, ogórkiem kiszonym, czerwoną cebulką i sosem, to absolutny hit menu. Oprócz wyjątkowych smaków Pstrągarnia oferuje również domki do wynajęcia i saunę, co czyni ją nie tylko miejscem kulinarnej podróży, ale również idealnym miejscem rekreacji i relaksu.

Pstrągarnia Rózin to nie tylko gastronomiczna uczta, ale również podróż w czasie której centralnym punktem jest historia pierwszej pstrągarni w Polsce. To miejsce, gdzie tradycja i smak łączą się, tworząc niezapomniane doświadczenie dla zmysłów i duszy.

Autorka zdjęć i tekstu: Ewa Bandyk

Restauracje

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.