Perła renesansu lubelskiego, źródło natchnienia artystów i miejsce niezwykle chętnie odwiedzane. Tak właśnie określany jest Kazimierz Dolny - turystyczna mekka na mapie Polski. Liczba atrakcji z różnych kategorii sprawia, że co rok to urokliwe miasteczko wita tysiące przyjezdnych. Można podziwiać tu zarówno walory architektury, jak i uroki przyrody. Przedstawiamy atrakcje Kazimierza Dolnego.

Góra Trzech Krzyży

Przylegająca do rynku góra stanowi punkt widokowy na całe urokliwe miasteczko oraz Wisłę w tle. Dojść można od strony rynku - krótszym, ale bardziej stromym podejściem lub dłuższym, łagodniejszym naprzeciwko wejścia na zamek, przy ulicy Zamkowej. Wstęp na górę jest płatny. Na szczycie znajdują się trzy krzyże upamiętniające ofiary epidemii cholery na początku XVIII wieku.

Baszta i ruiny zamku

Ruiny zamku wraz z basztą stanowią dawny zespół fortyfikacji z XIV wieku. Związane, jak i cała miejscowość z osobą króla Kazimierza Wielkiego. Obecnie udostępnione do zwiedzania. Z baszty rozpościera się wspaniała panorama na Kazimierz i okolice. Można stąd dostrzec pobliskie Puławy wraz z charakterystycznymi kominami Zakładów Azotowych. 

Rynek

Najbardziej klimatyczne miejsce w Kazimierzu. Skupia zabytkowe, zdobione kamienice z charakterystyczną studnią na w jego centralnej części. Jest to serce miasteczka - funkcjonują tu lokale gastronomiczne i miejsca z pamiątkami z kazimierskimi kogutami na czele. Co było typowe dla średniowiecznych miast - znajdują się tutaj dwa rynki - jeden główny, drugi mały. Na Małym Rynku obecnie są wystawione liczne stragany z obrazami i rękodziełem.

Bulwary nad Wisłą

Miejsce w pobliżu którego częstokroć zaczynamy wycieczkę po Kazimierzu - z uwagi na największy parking dla samochodów osobowych i autokarów, który położony jest właśnie wzdłuż bulwaru. Idealne miejsce dla spacerowiczów. Stąd można wyruszyć na rejs statkiem po Wiśle.

Klasztor Reformatów

U zbiegu ulic Krakowskiej i Klasztornej wąskie, kręte schody prowadzą do położonego na górze klasztoru. Powstał pod koniec XVI wieku w miejscu zwanym Wietrzną Górą - według historyków to właśnie w okolicach Wietrzej Góry notuje się początki i rozwój osadnictwa w Kazimierzu przypadające na koniec XII wieku.

Kościół Farny

Czyli Kościół Parafialny pod wezwaniem Świętego Jana Chrzciciela i Świętego Bartłomieja. Przedstawiany jako wzorcowy przykład renesansu lubelskiego, czyli stylu architektury charakterystycznego dla Lubelszczyzny w XVII wieku. Znajdują się w nim najstarsze organy w Polsce oraz nietypowe zdobienie lamp porożami zwane meluzyną. Kościół znajduje się przy samym rynku.

Wąwóz Korzeniowy Dół

Dla miłośników przyrody ciekawym miejscem do zobaczenia w Kazimierzu jest Wąwóz Korzeniowy Dół. Położony jest nieco na uboczu miasteczka - przy ulicy Doły, około 2,5 kilometra od rynku, z którego można dotrzeć meleksem. Popularne także staje się zwiedzanie wąwozu w nocy z pochodniami. Ze względu na wystające korzenie drzew jest niezwykle malowniczy. Wstęp do wąwozu jest płatny.

Cmentarz Żydowski

Kirkut Czerniawy to majestatyczne miejsce upamiętniające tragiczny los Żydów. Kilkanaście macew położonych w lesie oraz symboliczna ściana płaczu skłaniają do zadumy i refleksji. 

W okolicy Kazimierza Dolnego

Kazimierz Dolny oferuje wiele ciekawych miejsc do zwiedzania z różnych dziedzin. Okolice Kazimierza także pełne są atrakcji turystycznych - oto co warto zwiedzić w jego najbliższym otoczeniu:

  • Mięćmierz - 3 kilometry,
  • Puławy - 14 kilometrów,
  • Bochotnica - 4 kilometry,
  • Rąblów - 15 kilometrów,
  • Nałęczów - 24 kilometry.

 

 

DodajArtykul

Miasta

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.