Wdzydze Kiszewskie to pięknie położona miejscowość na Kaszubach, która może się pochwalić jednym z najbardziej niezwykłych muzeów w Polsce. Kaszubski Park Etnograficzny to miejsce dla dorosłych, dla dzieci, dla fanów historii i natury.

Muzeum powstało już w 1906 roku

To właśnie wtedy jego założyciele – Teodora i Izydor Gulgowscy – zebrali w XVIII-wiecznej chacie przedmioty z tego okresu. Był to początek muzeum, które dzisiaj ma już 100 lat i rozciąga się na 22 hektarach! Park jest położony nad pięknym jeziorem Gołuń. Natura wokół tylko potęguje efekt eksponatów. A jest co oglądać – w muzeum na świeżym powietrzu zobaczymy stare chaty, szkołę, kuźnię, 2 wiatraki imponujących rozmiarów. Do tego przepiękne kościoły i dworki, a nawet karczma. Wszystko pięknie odwzorowane, łącznie można zobaczyć ponad 50 obiektów. Do niektórych z nich można wejść i zobaczyć, jak żyło się i pracowało w XVII, XVIII, czy XIX wieku. Budynki pochodzą z regionu Kaszub i Kociewa, a ich architektura jest bardzo różnorodna.

Na zwiedzenie całego parku potrzebnych jest kilka godzin.  Jeżeli trafimy na mniejszą ilość ludzi, możemy naprawdę poczuć się jak w starodawnych czasach. Wokół słychać tylko ćwierkanie ptaków i odgłosy jeziora. Po parku wraz z nami spacerują koty, które upodobały sobie to miejsce.

Muzeum we Wdzydzach Kiszewskich można zwiedzać od poniedziałku do niedzieli, od 9-16 w tygodniu i 10-18 w weekendy. W poniedziałki wstęp jest wolny, w inne dni bilet normalny kosztuje 17 zł. Kiedy już będziemy we Wdzydzach warto wspiąć się też na wieżę widokową, z której roztacza się piękny widok na wdzydzkie jeziora.

Autorka tekstu i zdjęć: Joanna Choma

Miejscowości

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.