Zastanawiasz się, jak spędzić czas w Krakowie. Miasto daje wiele możliwości, ale jednocześnie trudnych wyborów, gdzie pójść, co zwiedzić, a co ominąć. Przy tak wielkim nagromadzeniu zabytków: pałaców, klasztorów, kościołów, muzeów nieraz trudno samemu zdecydować, na co zwrócić szczególną uwagę. Skorzystaj z doświadczenia ekspertów. Zarezerwuj dla siebie i swoich znajomych zwiedzanie miasta na jednej z wielu tras turystycznych. Wykwalifikowany przewodnik po Krakowie pokaże ci miejsca, opowie historię o nich oraz o ludziach, którzy je tworzyli. Na pewno nie będziesz żałować.

 

Trasy obowiązkowe.

Zwiedzanie Krakowa warto rozpocząć od utartych tras, które można znaleźć na portalu http://krakowzwiedzanie.pl i których nie powinno zabraknąć w programie każdego pobytu w mieście. Pierwszą z nich jest wycieczka na Wawel. Możemy to zrobić poprzez bezpośrednią wizytę na wzgórzu, górującym nad średniowiecznym miastem, jednak przewodnik po Krakowie zaoferuje Wam możliwość przejścia Drogą Królewską. Trasa ta, prowadzi dawnym szlakiem monarszych wjazdów do miasta od Kleparza po Wzgórze Wawelskie i zapewni spragnionym wiedzy turystom niezapomniane wrażenia. Przekraczając obręb murów miejskich, poczujecie się jak królowie, którzy w dawnych wiekach wracali z wypraw wojennych czy misji dyplomatycznych. Już pierwszy etap trasy to symbol Krakowa - Barbakan i Brama Floriańska, równie mocno kojarząca się z miastem. Następnie ul. Floriańska poprowadzi Was wprost do centrum Starego Miasta i na jego Rynek. Jest to jeden z największych średniowiecznych placów miejskich Europy. Znajdziecie na nim Wieże Ratuszową, Sukiennice oraz Bazylikę Mariacką, gdzie podziwiać można arcydzieło gotyckiej rzeźby – słynny ołtarz Wita Stwosza z Norymbergi.

Kierując się dalej królewskim traktem warto na chwilę zboczyć z trasy i wejść na dziedziniec Collegium Maius – najstarszego budynku uniwersyteckiego w Krakowie. W murach Alma Mater choć na chwilę poczujecie się Państwo jak średniowieczni żacy.

Następna część trasy stopniowo zbliża nas do punktu kulminacyjnego. Przechodząc ul. Franciszkańską, Placem Wszystkich Świętych, Grodzką i Kanoniczą mijamy zabytki sakralne z całego przełomu dziejów architektury od romańskiego kościoła św. Andrzeja, poprzez Franciszkanów i Dominikanów, które są pięknymi przykładami gotyku po majestatyczny barok kościoła śś. Piotra i Pawła.

Wreszcie przed nami Wzgórze Wawelskie. Zacznijmy od Królewskiej Katedry, która odegrała wyjątkową rolę w historii Polski. Było to miejsce koronacji, ślubów i pochówków monarchów z dynastii rządzących krajem. Jest ona także związana z krakowskimi świętymi: biskupem Stanisławem, Jadwigą Andegaweńską i Janem Pawłem II. Odwiedzając Katedrę nie można ominąć konfesji świętego Stanisława, grobów polskich monarchów, bohaterów i wieszczów narodowych oraz dotknąć olbrzymiego Dzwonu Zygmunta. Symbolu, którego dźwięk ogłaszał najważniejsze, ale i też najtragiczniejsze wydarzenia w dziejach miasta i kraju. Warto też odwiedzić kaplice boczne, które są przykładem wielkiego kunsztu artystów, którzy je tworzyli. Najważniejsze z nich to Zygmuntowska, Wazów oraz Świętokrzyska. Katedra jest książką, z której można stale czytać losy narodu polskiego.

Drugim ważnym punktem wzgórza jest Zamek Królewski. Ta wspaniała rezydencja, która przetrwała różne zawirowania dziejowe, jest doskonałym przykładem renesansowej architektury czerpiącej z włoskich wzorców. Aby poczuć klimat i moc miejsca wystarczy wejść na dziedziniec zamkowy. Warto jednak zarezerwować więcej czasu i odwiedzić, którąś z licznych wystaw: Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Prywatne Apartamenty, Skarbiec i Zbrojownie oraz inne jak Sztuka Wchodu, Wawel Zaginiony czy Królewskie Ogrody. Zachwyć się bogatą kolekcją sztuki, w tym słynnymi wawelskimi arrasami. Opuszczając wzgórze warto także zajrzeć do Smoczej Jamy, czyli miejsca, od którego wedle legendy biorą się prapoczątki potęgi królewskiego grodu.

W swoich planach zwiedzania Krakowa nie można również ominąć Kazimierza. Obecnie jest to jedna z dzielnic miasta, ale kiedyś aż końca XVIII wieku funkcjonowało jako odrębny organizm. Ulokowane przez Kazimierza Wielkiego w 1335 roku stało się miejscem osiedlenia licznej społeczności żydowskiej. Wynikający stąd charakterystyczny, wręcz orientalny klimat dzielnicy jest magnesem, który ściąga turystów z wielu krajów świata i całej Polski. Zachowały się tutaj żydowskie synagogi: Remuh, Stara, Wysoka, Izaaka, Tempel i inne oraz wiele obiektów związanych z tradycją, kulturą i religią mojżeszową. Na Kazimierzu mieszają się pierwiastki chrześcijański i żydowski. Dawne miasto posiadało również piękne gotyckie bazyliki: Bożego Ciała i św. Katarzyny oraz miejsca kultu świętych, jak Kościół św. Stanisława na Skałce.     

Dalsze zwiedzanie Krakowa. Z czym jeszcze warto się zapoznać?

Poznawania Krakowa nie należy ograniczać do ścisłego centrum miasta. Zachęcamy również do wybrania się poza najbardziej uczęszczane ścieżki. Wśród nich coraz większą popularnością cieszy się zwiedzanie Nowej Huty. Przewodnik po Krakowie oprowadzi Was po tym relikcie czasów PRL-u z jego socrealistyczną zabudową i dawnym kombinatem metalurgicznym, dla którego stworzono osobne miasto.

Ostatnimi czasy dużego turystycznego znaczenia nabiera Podgórze – niegdyś osobne miasto, stworzone przez Austriaków w XVIII w. jako konkurencja dla Krakowa. Dzisiaj w jego obrębie znajduje się wiele ciekawych zabytków: osobny rynek, kościoły, dawne obiekty wojskowe. Warto też dodać, iż w tym miejscu w czasie II wojny światowej zostało utworzone getto, stąd liczne miejsca pamięci. Dzielnica była także świadectwem ocalenia, tutaj bowiem mieściła się Fabryka Oskara Schindlera.

Oprócz tego mogą Państwo wybrać się szlakiem krakowskich kopców. Panorama, która się z nich roztacza zapewni niezapomniane wrażenia. Dodatkowymi punktami na turystycznej i pielgrzymkowej trasie Krakowa są klasztory krakowskich zgromadzeń benedyktynów (Tyniec) kamedułów (Bielany) czy cystersów (Mogiła) oraz sanktuaria (Bożego Miłosierdzia i św. Jana Pawła II) w Łagiewnikach.

Zwiedzanie Krakowa to również wizyty w muzeach. Do najważniejszych z nich należą Muzeum Narodowe, Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Muzeum Sztuki Współczesnej (MOCAK), czy sztuki i techniki japońskiej „Manggha”. Wszystkie one posiadają bardzo bogate i różnorodne kolekcje. Inne muzea, jak oddziały Muzeum Historycznego Miasta Krakowa starają się odtworzyć realia epoki, pewnych elementów życia miejskiego czy przełomowych wydarzeń w dziejach Polski i Krakowa. Takimi miejscami są Podziemia Rynku Głównego – ukazujące życie średniowiecznego miasta czy Fabryka Oscara Schindlera, gdzie przedstawione są losy miasta w czasie II wojny światowej, Jeszcze inne pokazują wnętrze mieszczańskiej kamienicy, realia Nowej Huty, a nawet tragiczną historię więźniów Gestapo i NKWD. Do historycznych rekonstrukcji wykorzystywane są nowoczesne technologie takie jak multimedialne pokazy, ekspozycje i prezentacje. W części muzeów obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc.

Wycieczki po okolicach Krakowa. Poznaj Małopolskę.

Jeśli masz więcej czasu możesz skorzystać także z innych możliwości. Przewodnik po Krakowie to niejednokrotnie wyspecjalizowany pilot, który pokaże ci ciekawe miejsca poza miastem. Wśród nich dominującymi kierunkami zwiedzania są Kopalnia Soli w Wieliczce – obiekt wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, czy Ojcowski Park Narodowy. Tę drugą opcje polecamy szczególnie turystom lubiącym spędzać czas na świeżym powietrzu. Ludzie, których pasją jest chodzenie po górach mogą również wybrać się nieco dalej, aby spróbować swoich sił na karpackim szlaku. Inne trasy wiodą do miejsc rodzinnych Jana Pawła II – Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowic. Turyści przebywający w Krakowie wybierają również możliwość poznania tragicznej historii II wojny światowej i Muzeum Auschwitz-Birkenau.

DodajArtykul

Atrakcje turystyczne

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.