Westerplatte - część Gdańska - półwysep położony w północno-wschodniej części miasta. Miejsce związane z historycznym atakiem wojsk niemieckich na Polskę 1 września 1939 roku, co przyjęte jest powszechnie jako rozpoczęcie II Wojny Światowej. 

Obecnie miejsce licznie odwiedzane przez turystów. Na Westerplatte dojechać można za pomocą komunikacji miejskiej - autobusem linii 106 lub transportem własnym. Z centrum Gdańska na Westerplatte prowadzi aleja Majora Sucharskiego. Przy wejściu na Westerplatte znajduje się płatny parking. Nieopodal od parkingu (około pół kilometra w kierunku centrum) położona jest przystań dla statków rejsowych, którymi można dopłynąć z okolic Żurawia, "Zielonego Mostu" i Starego miasta Gdańska. 

Do umieszczonego na kopcu Pomnika Obrońców Wybrzeża z parkingu prowadzi około półkilometrowa aleja. Po drodze zobaczyć można cmentarz poległych w obronie Westerplatte, pozostałości bunkrów, wartownię, wystawy tematyczne. Jest to ważna atrakcja turystyczna i niezwykle ciekawe miejsce w Polsce.

 

Dla przewodnika

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.