Jan Kochanowski był poetą wielkiego formatu. Swoje dzieła pisał na dworach królewskich, lecz te największe powstały w miejscu, które odziedziczył po rodzicach i gdzie odnalazł spokój i natchnienie. To właśnie Czarnolas był dla Kochanowskiego domem i ulubionym miejscem do tworzenia wielkich dzieł.

PARK WOKÓŁ MUZEUM

Muzeum Jana Kochanowkiego znajduje się w klasycystycznym budynku z XIX wieku - w dworze Jabłonowskich. Jest to kilka komnat z eksponatami poświęconymi poecie. Samo muzeum otacza malowniczy park z licznymi atrakcjami. Po przekroczeniu bramy parku znajduje się budynek z biletami oraz pamiątkami. Główna aleja prowadzi stąd do samego budynku muzeum oraz położonej z tyłu muzeum kaplicy oraz stawu, przy którym położony jest głaz, na którym często siedział Kochanowski. Na terenie parku znajduje się także mały amfiteatr gdzie odbywają się występy i recitale. Muzeum powstało w 1961 roku, a w 2005 zostało odnowione. Jest częścią Muzeum Okręgowego w Radomiu.

CZARNOLAS - POŁOŻENIE

Czarnolas to obecnie wieś licząca około 500 mieszkańców. Położony jest w województwie mazowieckim, blisko granicy z województwiem lubelskim. Usytuowany jest z dala od głównych dróg, jednak oznaczenia i drogowskazy bez problemu pozwalają tutaj dotrzeć. Na przeciwko bramy do parku znajduje się parking dla autokarów i samochodów. Zwiedzając Czarnolas warto odwiedzić także inne miejsca poświęcone Janowi Kochanowskiego takie jak Zwoleń i Sycynę (miejsce urodzenia poety).

Położenie Czarnolasu względem innych miejsc w Polsce:

  • Zwoleń - 15 kilometrów,
  • Sycyna - 20 kilometrów,
  • Puławy - 22 kilometry,
  • Radom - 45 kilometrów.

 

 

DodajArtykul

Zabytki

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.