Nad polskim morzem główna atrakcja jest tylko jedna – plaża. Ale nawet najwytrwalsi plażowicze potrzebują czasami małej odskoczni od piasku, słońca i morza, pragnąc odrobiny aktywności. Chociaż na pierwszy rzut oka, może się wydawać, że nad polskim wybrzeżem jest płasko, to nic bardziej mylnego. Warto skupić się na naszych pięknych klifach, które może nie osiągają imponujących wysokości, ale za to serwują przepiękne panoramy. Jednym z nich jest Gosań (93 m n.p.m.), który stanowi najwyższe wzniesienie całego polskiego wybrzeża. Jest także jednym z czterech punktów widokowych, znajdujących się na terenie Wolińskiego Parku Narodowego. Wejście na Gosań jest bezpłatne.

Jak tam trafić?

Gosań oddalony jest około pięciu kilometrów od Międzyzdrojów i leży na terenie Wolińskiego Parku Narodowego. Nieopodal wzniesienia, przy szosie prowadzącej z Kołobrzegu do Międzyzdrojów znajdziemy dwa darmowe parkingi, od których na klif dzieli nas krótki, 400- metrowy szlak.

Co zobaczymy ze szczytu?

Ogrom morza – to oczywiste. W nadmorskiej panoramie możemy zobaczyć także Świnoujście, Międzyzdroje, a nawet niemieckie miasteczko Ahlbeck czy Heringsdorf. Jeżeli jesteśmy obdarzeni naprawdę dobrym wzrokiem, przy dobrej pogodzie, kiedy morze jest spokojne, możemy dostrzec wrak niemieckiego tankowca "Karl Finsterwalde", zatopionego w 1945 roku.

Co znajdziemy na szczycie?

Na szczycie stoi drewniana wiata, na której widnieje nazwa punktu widokowego. Ale coś innego przykuwa uwagę turystów, są to bunkry oraz resztki wieży obserwacyjnej niemieckiej artylerii nadbrzeżnej z okresu II wojny światowej. Do jednego ze schronów w dalszym ciągu można wejść. Wieża jest niedostępna dla turystów.

Autorka tekstu i zdjęć: Ewa Bandyk

Chronione formy przyrody

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.