Niemal każdy z nas słyszał o mieście gdzie kozy kują - Pacanowie, który swoją sławę zawdzięcza Koziołkowi Matołkowi. Miejscowość leży w korzystnym komunikacyjnie miejscu. Trafimy tam przejeżdżając przez trasę między Tarnowem a Kielcami oraz Krakowem a Sandomierzem. Co ciekawe, od 2019 roku dzięki staraniom władz samorządowych Pacanów ponownie jest miastem. Zapraszamy na spotkanie z Europejskim Centrum Bajki i słynnym miejscem z opowiadań Kornela Makuszyńskiego.

 

Europejskie Centrum Bajki imienia Koziołka Matołka 

    „W Pacanowie kozy kują
    więc Koziołek, mądra głowa,
    błąka się po całym świecie,
    aby dojść do Pacanowa."

To chyba najsłynniejsza fraza z "Dziwnych Przygód Koziołka Matołka" Kornela Makuszyńskiego. Koziołek Matołek ma już ponad 80 lat i przez ten czas nieustannie rozbawia czytelników. W siedemdziesiąte urodziny stworzenia bajki, w 2003 roku powołano pierwszą instytucję stanowiącą fundament Centrum Bajki. W 2010 powstał nowoczesny budynek Europejskiego Centrum Bajki, który co roku odwiedzają chętnie wycieczki i turyści indywidualni. Centrum mieści się przy ulicy Kornela Makuszyńskiego 1, nieopodal rynku. Można zwiedzać je od kwietnia do października. Po centrum oprowadzają przewodnicy i przewodnicy przebrani za bajkowe postacie. Zwiedzanie odbywa się w grupach 15 osobowych i trwa około 1,5 godziny. Oprócz budynku warto zobaczyć także okalające ogrody, gdzie serwowana jest kawa i lody oraz do księgarni i sklepu z pamiątkami w budynku. Poza zwiedzaniem w Europejskim Centrum Bajki organizowane są liczne wydarzenia kulturalne.

Pacanów

Miejscowość w województwie świętorzyskim słynna przede wszystkim dzięki Koziołkowi Matołkowi. Całość miasteczka przyozdobiona jest w bajkowe elementy. Posiada urokliwy rynek, dobrą bazę noclegową i gastronomiczną oraz korzystne położenie na szlaku dalszych wypraw.

Pobliskie położenie :

  • Sandomierz - 67 kilometrów,
  • Solec-Zdrój - 14 kilometrów,
  • Busko-Zdrój - 26 kilometrów.

 

Miasta

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.