Krokusy od zawsze kojarzą się z promieniami wiosennego słońca. To one jako jedne z pierwszych kwiatów wychylają swoje główki spod ostatków śniegu, będąc jasnym sygnałem, że przyszła już wiosna. Wędrując górskimi szlakami, możemy niejednokrotnie napotkać ich większe i mniejsze skupiska. Warto jednak chociaż raz w życiu wybrać się w miejsca, gdzie krokusy tworzą kolorowy kobierzec kwiatów, a polany mienią się w ich charakterystycznym fioletowym odcieniu.

Kiedy wybrać się na krokusy?

Najlepiej wycieczkę w poszukiwaniu krokusów zaplanować na przełom marca i kwietnia. Co prawda pojedyncze z nich pojawiają się już z początkiem marca, jednak warto być cierpliwym i poczekać odrobinę dłużej, żeby nacieszyć swoje oczy morzem krokusów. Warto sprawdzać pogodę na bieżąco, ponieważ może ona nam znacznie pokrzyżować plany.

Gdzie znajdziemy najpiękniejsze miejsca?

Pierwsza odpowiedź, która każdemu turyście niemal od razu ciśnie się na usta to: Dolina Chochołowska, która jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych  miejsc na mapie Tatr. Niestety co za tym idzie, Polana Chochołowska przyciąga w tym okresie tysiące turystów, którzy chcą nacieszyć oczy fioletowym dywanem. Dlatego warto wybrać się tam w ciągu tygodnia, kiedy turystów jest zdecydowanie mniej. Jeśli jednak zdecydujemy się na weekend, to koniecznie wybierzmy się w bardzo wczesnych godzinach porannych – unikniemy dzięki temu czasami bardzo długiej kolejki do wejścia. Innym miejscem, które leży rzut beretem od Doliny Chochołowskiej, jest Dolina Lejowa, tam też znajdziemy upragnione krokusy, może w mniejszej ilości, ale za to na pewno w większej ciszy i spokoju.

Nie tylko Tatry

Krokusowymi polanami mogą poszczycić się także Gorce, których niekwestionowanym królem jest Turbacz. Niemal na każdej tamtejszej polanie znajdziemy poletka krokusów. Na Rysiance i Hali Lipowskiej w Beskidzie Żywieckim także czeka na nas krokusowa niespodzianka. Będąc w Karkonoszach wiosną, koniecznie wybierzcie się na łąki u stóp góry Chojnik.

Uwaga krokus!

Od kilku lat trwa akcja „Ani kroku(s) dalej!”, która ma na celu propagować odpowiednie zachowania turystyczne w okresie wiosennym. Niestety nie wszyscy turyści mają świadomość, że krokus jest w Polsce objęty ochroną. Pomimo tego dochodzi do masowego deptania tych kwiatów. Dlatego pamiętaj: krokusy fotografuj i podziwiaj ze szlaku turystycznego, nie zrywaj ich!

Autorka zdjęć i tekstu: Ewa Bandyk

Turystyka

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.