Roztoka, jedno z najpiękniejszych schronisk tatrzańskich, leżące nieopodal szlaku prowadzącego do Morskiego Oka. Wystarczy spędzić tam chwilę, żeby na zawsze pozostawić swoje serce między jego drewnianymi ścianami. Turystom kojarzy się z prawdziwą górską atmosferą, ale także z domem.

Jak tam trafić?

Naszym punktem startowym jest parking na Palenicy Białczańskiej, od którego czeka nas około 40-minutowy spacer. Idziemy dokładnie tą samą drogą, która wiedzie na Morskie Oko, jednak tuż za Wodogrzmotmi Mickiewicza odbijamy w lewo na szlak zielony, który poprowadzi nas w dół aż do samego schroniska.

Gdzie możemy wyruszyć z Roztoki?

Najpopularniejszą opcją jest spacer do Morskiego Oka, do którego trafimy, podążając najpierw szlakiem zielonym do Wodogrzmotów Mickiewicza, a później szlakiem czerwonym. Podejście powinno zając nam około 2 godzin. Inną opcją jest wyprawa do Doliny Pięciu Stawów Polskich, którą zaczniemy, podążając szlakiem zielnym aż do samej doliny.  Ta wyprawa jest już bardziej wymagająca, na odcinku około 5 km mamy do pokonania ponad 700 m podejść.

Co oferuje schronisko?

Pierwsza i zaraz najważniejsza rzecz – noclegi. W schronisku czekają na nas pokoje 2,3,4,6,8 i 9-osobowe. Do dyspozycji gości jest oprócz tego świetlica, kuchnia turystyczna, suszarnia oraz bufet. Noclegi warto rezerwować z dużym wyprzedzeniem.

Kuchnia w Roztoce

Jeśli lubicie tradycyjne jedzenie, to musicie wybrać się tutaj, chociażby dla niego. Roztoka słynie ze swojej niesamowitej kuchni, którą serwuje. Przepyszne pierogi, pożywne zupy i absolutny must have – roztoczańska szarlotka na gorąco, podana z lodami, bitą śmietaną, sosem waniliowym oraz brusznicą. Pycha!

Autorka zdjęć i tekstu: Ewa Bandyk

Turystyka

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.