Wiosna to czas, kiedy cała przyroda budzi się w pełni do życia po zimowym uśpieniu. To okres rozkwitu, promieni słonecznych, okazjonalnych deszczy, a co najważniejsze to idealny czas, by zacząć prace w ogrodzie. Właśnie w tym czasie prac ogrodowych jest najwięcej. Przede wszystkim warto zacząć od generalnych porządków i przygotowania przestrzeni, aby później móc wdrażać kolejne kroki. Bardzo często po zimie znajdziemy mnóstwo liści, suchej trawy czy gałęzi do uprzątnięcia. Wszystko to należy zebrać grabiami, aby móc przygotować trawnik pod dosiewanie trawy czy stworzyć miejsce, gdzie będziemy sadzić kolejne rośliny w tym sezonie.

Warto zadbać o nasz trawnik

Jeśli chcemy cieszyć się później pięknym, zadbanym i gęstym trawnikiem, konieczne jest właśnie wiosną zadbanie w pierwszej kolejności o napowietrzenie ziemi. Jest to ważny czynnik, jeśli chcemy posiać trochę ziaren, wzmocnić nasz trawnik. Spulchnienie gleby sprawi, że później trawa będzie rosnąć bardziej bujnie. Kiedy gleba zostanie napowietrzona, warto w miejscach, gdzie nasz trawnik świeci pustkami z powodu przerzedzenia, dosiać trochę trawy, by zagęścić zielony dywan. Jeśli zauważymy, że w tym sezonie były naprawdę duże przymrozki, a nasza trawa nie wygląda zbyt dobrze, wówczas możemy dodatkowo wzmocnić glebę nawozem, który dostarczy w naszym ogrodzie odpowiednich składników odżywczych. Jeśli chodzi o trawnik w okresie wiosennym, to należy odczekać kilka tygodni, aż trawa wzejdzie i wówczas dokonać pierwszego koszenia. Dzięki regularnemu podlewaniu oraz koszeniu możemy być pewni, że w tym sezonie trawa będzie piękna i bujna.

Warzywa i zioła w naszym ogrodzie

Dla wielu osób ważnym punktem w każdym ogrodzie czy na działce są rośliny w postaci kwiatów oraz warzyw. Dlatego też wiosną warto zadbać o to, by posiać do ziemi ziarna, z których później chcemy zbierać nawet kilkukrotnie plony w trakcie roku. Warto zaopatrzyć się w podstawowe rośliny, które dobrze sobie radzą w niemal każdej glebie. Szczypiorek, sałata, pomidory, zioła w postaci koperku, pietruszki czy mięty to doskonały pomysł na wysiew w swoim ogrodzie. Z jednej strony są to rośliny, które nie wymagają szczególnie wiele pracy przy nich, a jednocześnie dają bardzo owocne zbiory, z których będziemy mogli się jeszcze długo cieszyć.

Sadzonki kwiatów oraz pielęgnacja żywopłotów - te prace warto wykonywać na działce wiosną

Warto także wygospodarować w swojej przestrzeni ogrodowej miejsce, w którym będziemy mogli wkopać sadzonki kwiatowe. Kwitnące, kolorowe i pachnące kwiaty dodają niesamowitego uroku. Cieszą oko i pozwalają cieszyć się kawałkiem własnej zieleni. Kwiaty często wymagają ziemi nieco lepszej, zasobnej w różne mikroskładniki. Dlatego też dobrze jest zakupić worek z ziemią uniwersalną, dzięki której na naszej działce takie właśnie rośliny będą mogły swobodnie się rozwijać i rozkwitać w odpowiednim momencie sezonu. Bardzo ważnym elementem, o którym warto pamiętać wiosną jest przystrzyżenie naszych żywopłotów, krzewów ozdobnych, by te nabrały z jednej strony odpowiedniego kształtu, a z drugiej pozwoli to odciąć suche lub przemarznięte pędy, gałązki. Dzięki temu nasze rośliny w ogrodzie będą mogły się spokojnie rozwijać. Jeśli posiadamy w swoim ogrodzie rośliny, które otuliliśmy na zimę, to właśnie teraz - wiosną, kiedy temperatury są już zdecydowanie wyższe przychodzi odpowiedni czas, aby zdjąć otulinę i zająć się nimi. Jeśli uda nam się szybko i sprawnie wykonać wszystkie niezbędne prace na działce czy w grodzie, wówczas będziemy mogli cieszyć się naszym kawałkiem zieleni, popijając pyszną kawę i relaksując się w wygodnym fotelu.

Autor artykułu
Publikacja artykułu we współpracy z firmą Target - wiodącym producentem produktów do pielęgnacji ogrodu.

 

 

Pozostałe

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.