Zbiornik Jeziorsko to drugi co do wielkości sztuczny akwen w Polsce. Jego lokalizacja na granicy województwa łódzkiego i wielkopolskiego w centrum Polski sprawia, że jest łatwo dostępny komunikacyjnie dla turystów. Okolica zbiornika to tereny zielone, pola uprawne, kompleksy leśne. W okolicy nie ma żadnych dużych zakładów przemysłowych. Powietrze jest tu czyste, ruch uliczny mały. Infrastruktura związana z korzystaniem dobrodziejstw jakie daje samo jezioro pozwala na rozwój różnych form spędzania wolnego czasu. Nie tylko w miejscowościach bezpośrednio położonych przy linii brzegowej znajdziemy miejsce na postawienie namiotu, campera czy przyczepy, wynajęcie domku letniskowego. Do takich lokalizacji należy Pęczniew, Wylazłów, Siedlątków, Księże Młyny, Kościanki, Ostrów Warcki i wiele innych.

Wspomniany Ostrów Warcki to baza dla amatorów sportów wodnych, takich jak narciarstwo wodne, gdzie znajdziemy nowoczesne urządzenia do uprawiania tego sportu oraz miejsce noclegowe. Nad zatoką w Wylazłowie koło Pęczniewa, można wypożyczyć sprzęt wodny, ale także jeśli posiadamy własną jednostkę pływającą to można ją zwodować na slipie. W zatoce powstała niedawno marina, a w jej okolicy zjemy dania z ryb, znajdziemy nocleg. Jeśli mamy zabezpieczony pobyt to warto wspomnieć o innej formie aktywnego wypoczynku z jakiego można z powodzeniem skorzystać. Lokalizacja zbiornika jest idealna do okrążenia go rowerem. Trasa jest stosunkowo płaska, z niewielkimi różnicami wysokości. Długość trasy to ok. 56 km, a w tempie ok. 14km/h pokonamy ją w około 4 godziny. Szlak wiedzie drogami asfaltowymi przez mniejsze miejscowości. Na nieco większy ruch pojazdów musi się przygotować na drodze krajowej nr 83 (trasa Sieradz-Turek).

Wyprawa może trwać zdecydowanie więcej gdy wzbogaci się ją o miejscowe atrakcje. Południowa część jeziora to tereny bagienne, polderowe, ale także znajduje się tam rezerwat przyrody oraz strefa ciszy. Jest to teren, gdzie zabronione jest przemieszczanie łodzi motorowych, gdyż znajduje się tam bardzo wiele siedlisk ptaków. W okolicach miejscowości Glinno można zatrzymać się w jednym z bunkrów pozostałym po walkach z czasów kampanii wrześniowej 1939 roku. Przed Wartą można zrobić sobie postój i rozejrzeć się po polderach rzeki Warty. W okresie wiosennym są zalewane przez jej wody. W Warcie można także wejść do muzeum Miasta i Gminy Warta i dowiedzieć się więcej o okolicy.

Możliwości można mnożyć, a obserwacja przyrody z poziomu siodełka rowerowego to bardzo interesująca propozycja na weekend poza miastem. Wszechobecna zieleń stwarza idealne warunki do regeneracji organizmu i odpoczynku od miejskiej dżungli.

Autor zdjęć i tekstu: Krzysztof Kupczyk

Rzeki i jeziora

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.