Pogoria, czyli Pojezierze Dąbrowskie

Jeżeli mieszkamy na południu Polski, a marzy nam się chwila wypoczynku nad wodą, koniecznie powinniśmy odwiedzić Pojezierze Dąbrowskie w Dąbrowie Górniczej. Pogoria – bo tak nazywa się kompleks czterech zbiorników wodnych, jest świetną atrakcją dla wielbicieli mazurskich jezior. Wypoczynek na Pogorii jest idealnym rozwiązaniem dla rodzin, ponieważ znajdziemy tam zarówno coś dla tych lubiących aktywie spędzać czas, jak i tych, którzy cenią sobie wypoczynek na plaży. To, co na pewno przyciąga turystów to przepiękne plaże i kąpieliska. Pogoria jest też mekką dla wędkarzy, którzy szczególnie upodobali sobie to miejsce.

Jak powstało i skąd jego nazwa?

Wszystkie cztery zbiorniki są zalanymi wyrobiskami piasku podsadzkowego, który był wydobywany dla okolicznych kopalń. Co ciekawe, jeden ze zbiorników napełnił się częściowo z okolicznego potoku – Pogori (dopływu Czarnej Przemszy), stąd też wziął nazwę cały kompleks. Warto dodać, że wyrobiska nie zostały rekultywowane, przyroda miała szansę odrodzić się tutaj całkowicie sama, stając się oazą spokoju dla wielu gatunków zwierząt i roślin.

Pogoria III      

Jezioro objęte strefą ciszy, kusi czystą wodą, pięknym molo. Miejsce jest zadbane i dobrze przygotowane, także pod względem gastronomicznym, dlatego też przyciąga tłumy turystów Znajdziemy tam publiczne parkingi, place zabaw, toalety, wypożyczalnie sprzętu pływającego, rowerów, a nawet gokartów. Dużym plusem jest możliwość bezpiecznej kąpieli pod okiem ratowników wodnych. Wokół jeziora biegną ścieżki rowerowe, szlaki spacerowe, z których korzystają nie tylko rowerzyści, ale także biegacze i rolkarze. Pogoria III jest rajem dla miłośników nurkowania i windsurfingu.    
           

Ścieżka rowerowa wokół Pogorii III

Wielbiciele rodzinnych wycieczek rowerowych będą zachwyceni pętlą wokół jeziora. Trasa jest bardzo spokojna, biegnie asfaltem i nie pokonujemy praktycznie żadnych przewyższeń – 5 m na odcinku 6 km. Przejażdżkę najlepiej rozpocząć przy głównej plaży. W miejscu, gdzie jest molo, skręcamy w prawo w stronę mostu, przed którym skręcamy w lewo. Od tego miejsca asfaltowa ścieżka poprowadzi nas już sama. Jeżeli pragniemy, chociaż odrobiny adrenaliny, możemy wybrać mniej uczęszczaną terenową drogę, która biegnie obok brzegu jeziora. Pamiętajmy o innych rowerzystach i spacerowiczach, poruszając się wariantem asfaltowym, latem bywa tutaj dość tłoczno. Jeżeli chcemy chwilę odpocząć, lub po prostu nacieszyć chwilę oczy widokiem tafli jeziora, na szlaku znajdziemy liczne ławki. Jeżeli trasa wokół jeziora, to dla nas zdecydowanie za mało, możemy sobie ją uatrakcyjnić, objeżdżając także jezioro Pogoria IV, które znajduję się około 200 m dalej. Wtedy nasza wyprawa wydłuży się do 21 km.

Dlaczego Pogoria III?

Ponieważ jest idealnym miejscem na rodzinny wypoczynek. Nad wodą można spędzić cały dzień, a każdy znajdzie tam coś dla siebie. I Ci chcący się zmęczyć, jak i Ci pragnący spokoju. W okolicy znajdziemy „Park Zielona”, gdzie spacerując zielonymi alejkami, możemy schronić się przed słońcem i odpocząć psychicznie od zgiełku miasta. 

Autorka tekstu i zdjęć: Ewa Bandyk

Rzeki i jeziora

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.