Staw Amerykan w Złotym Potoku - pierwotnie Staw Amerykan nosił nazwę „Staw Gorzkich Łez”, a to za sprawą poety, Zygmunta Krasińskiego który tutaj opłakiwał śmierć swojej 4-letniej córeczki Elżbietki. Pod koniec XIX wieku Raczyńscy zmienili nazwę stawu na Amerykan, na cześć senatora amerykańskiego, który przywiózł z Ameryki do Złotego Potoku, lęgową partię ikry pstrąga tęczowego. 
W lecie jest tu czynny park linowy i wypożyczalnia rowerów, stąd biegnie zielony szlak ku źródłom do Rezerwatu Parkowe, a w przeciwnym kierunku można dojść do pałacu Raczyńskich i Dworku Krasińskich. Jest też pole biwakowe, boiska do piłki plażowej i złotopotockie błonia, na których odbywają się imprezy plenerowe - Święto Pstrąga, Jurajskie Lato Filmowe, zawody wędkarskie oraz konkurs w płukaniu złota. Staw służy miejscowej ludności i turystom jako dzikie kąpielisko. Znajduje się tu najładniejsze miejsce widokowe Złotej Krainy Pstrąga z pięknym widokiem na dolinę Wiercicy.

 

Autorka zdjęć oraz tekstu :

Katarzyna Krajewska

Strona autorki - www.fotofiszka.eu

Rzeki i jeziora

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.