Krystalicznie czyste, górskie Jezioro Międzybrodzkie to zbiornik zaporowy na rzece Sole, który powstał w 1937 roku, po wybudowaniu Zapory Porąbka.
Pojemność jeziora wynosi 26,6 mln m³ wody, powierzchnia 3,8 km². Długość jeziora wynosi ok. 5 km. Jezioro pełni funkcję rekreacyjną, a wokół zlokalizowane są dwie wsie letniskowe, Międzybrodzie Bialskie i Międzybrodzie Żywieckie z pełną infrastrukturą turystyczną.
W jeziorze żyje ogrom gatunków ryb: szczupak, pstrąg, leszcz, kleń, sum, sandacz, karp, płoć, okoń...

W Międzybrodziu Bialskim, jak co roku, od 1 do 2 lipca odbędzie się impreza “Święto Morza”. Wydarzenie ma nawiązywać do związków Polski z morzem, pomysł na organizację tego święta zrodził się w 1936 roku, gdy wybudowano zaporę w Porąbce. Wtedy postanowiono, że impreza ta co roku odbywać się będzie właśnie nad akwenem międzybrodzkim. W programie tegorocznej imprezy będą m.in. REGATY na jeziorze, zawody wędkarskie, koncerty, degustacje lokalnych specjałów, turniej piłkarski i pokazy pirotechniczne. Wstęp jest bezpłatny.

 

Autorka zdjęć oraz tekstu :

Katarzyna Krajewska

Strona autorki - www.fotofiszka.eu

Rzeki i jeziora

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.