Jezioro Turawskie na Opolszczyźnie - jest dużym zbiornikiem sztucznym powstałym w latach 1933-1939 na rzece Mała Panew, zajmuje powierzchnię około 20 km2, a jego głębokość sięga do 13m. Brzegi północny i południowy tworzą plaże otoczone Lasami Stobrawsko-Turawskimi, które kiedyś stanowiły Puszczę Śląską, dominują tu drzewostany sosnowe z domieszką brzozy, dębu i świerku . Na akwenie tym jest uprawiane żeglarstwo i wędkarstwo (występowanie szczupaka, sandacza, okonia, węgorza, leszcza, karpia).

Na obrzeżach Jeziora powstały liczne ośrodki wypoczynkowe, jest dobrze rozwinięta sieć punktów gastronomicznych, parkingi, wypożyczalnie rowerów oraz sprzętu wodnego .Jezioro można objechać rowerem, przystosowanymi do tego szlakami.

 

 

Autorka zdjęć oraz tekstu :

Katarzyna Krajewska

Strona autorki - www.fotofiszka.eu

 

Rzeki i jeziora

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.