Latarnia Morska Stilo – latarnia morska na wybrzeżu Bałtyku, jedna z piętnastu w Polsce. Położona 5 kilometrów od wsi Osetnik, dawniej Stilo, w gminie Choczewo. Latarnię zbudowano w latach 1904-1906, usytuowana jest na wierzchołku wydmy, w odległości około 1000 metrów od morza. Konstrukcja stoi na szesnastokątnym fundamencie, a jej korpus wykonano z elementów żeliwnych, łączonych śrubami. U szczytu latarni znajdują się dwie galerie widokowe. Obok wieży stoi domek latarników. 

Wysokość latarni: 33 m.
Wysokość światła: 75 m n.p.m.
Zasięg światła: 23,5 mil morskich.

W roku 2006 przeprowadzono remont, wraz z gruntownym malowaniem w 3 barwach charakterystycznych właśnie dla Stilo. Ciekawostką są pozostałości dawnego nautofonu, zlokalizowanego kilkaset metrów od latarni. Było to urządzenie nawigacyjne, tzw. buczek mgielny, służące do nadawania sygnałów dźwiękowych w czasie mgły. Jego dźwięk słychać w odległości do 20 km. Latarnia widnieje w herbie gminy Choczewo.

 

Autorka zdjęć - E. Kowalkowska

Autorka zdjęć - K. Krajewska

 

Miejscowości

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.