Chociaż większość turystów będąc w okolicy Kętrzyna zainteresuje się przede wszystkim pobliskim Wilczym Szańcem, samo miasteczko także proponuje miły spacer po swoich ulicach. Zabytki, pięknie położone jezioro i zadbane skwery to wizytówki miasta, zapraszamy zatem!

Mimo że po sezonie turystycznym Kętrzyn jest sennym miasteczkiem, to w okolicach Świąt Bożego Narodzenia warto zajrzeć tu z dziećmi, gdyż działający tu Konsulat Świętego Mikołaja jest dość nową i ciągle rozbudowującą się unikalną atrakcją. W jego pobliżu znajdziemy też zabytkowy dworzec uważany za jeden z najlepiej odrestaurowanych tego typu obiektów w regionie.

Idąc dalej w stronę centrum rzuci nam się w oczy znajdująca się na wzgórzu bazylika św. Jerzego, często mylona przez turystów z zamkiem, prawdopodobnie ze względu na monumentalną bryłę widoczną z bardzo dużej odległości. Nie będą oni też dalecy od prawdy, gdyż jest to najlepiej zachowany kościół obronny w regionie. Absolutnie obowiązkowym punktem jest wspinaczka na wieżę kościelną, z której widać większość miasta jak na dłoni. W drodze na wzgórze warto jednak przystanąć, gdyż po naszej prawej stronie zobaczymy faktyczny zamek krzyżacki.

Odnowiony niedawno zamek zbudowany w XIV wieku przyciąga kameralną atmosferą i możliwością odwiedzenia muzeum z niesamowitą multimedialną wystawą o historii miasta, którą koniecznie trzeba zobaczyć. Zobaczymy także zabytki i fotografie obrazujące rozwój miasta na przestrzeni wieków.

Po wizycie w zamku i kościele skierujmy swe kroki w stronę strzelistej wieży kościoła św. Katarzyny w Kętrzynie. Mijając go dotrzemy do centrum gdzie można odpocząć przy pokrytym kwiatami skwerku na głównym placu, tuż przed neogotyckim ratuszem. Stąd łatwo zejść do doliny, w której znajduje się Jezioro Kętrzyńskie – najpopularniejsze miejsce spacerów wśród mieszkańców. Poza ścieżką rowerową znajdziemy tu automaty z karmą dla kaczek, których przez cały rok są tu całe chmary. Warto też przejść się kładką do drewnianej altany z ławeczkami położonej na samym środku zbiornika. Jest to idealne miejsce, by odpocząć po długim spacerze.

Autorka zdjęć : Katarzyna Krajewska

Autor Tekstu: Adam Włosik

DodajArtykul

Miasta

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.