Marycha na pograniczu czyli Sejny wielokulturowe

Kto w Sejnach był, ten już wie; kto jeszcze tam nie dotarł – powinien wiedzieć, że spotkać tam można Marychę. Czasem trudną ją zauważyć – kręci się nieśmiało, próbuje schować przed ciekawskimi spojrzeniami. Ale gdy tylko mocniej popada, do razu daje o sobie znać. Bo Marycha to rzeka przepływająca przez Sejny. A jakie jeszcze atrakcje turystyczne czekają na odkrywców Suwalszczyzny?

Przede wszystkim znana w całym kraju  Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. To kościół podominikański z początku XVII wieku, zbudowany z stylu baroku wileńskiego. To jedna z dwóch tego typu świątyń na terenach Polskich. Jak na obiekt barokowy przystało jest pięknie zdobiony i zachwyca wyposażeniem. Jednak najcenniejszym jego elementem jest gotycka figura szafkowa przedstawiająca Matkę Boską z Dzieciątkiem, w kształcie tryptyku. Niepozorna i wręcz znikająca na tle kościelnych złoceń, stanowi obiekt kultu i cel pielgrzymek dla wiernych z kraju i zza granicy.

Na uwagę zasługuje również położony w bezpośrednim sąsiedztwie zespół klasztorny dominikanów. Budowla przypomina bardziej warowną twierdzę za sprawą narożnych okrągłych baszt, zwieńczonych hełmami. Nie należy jednak dać zwieść się pozorom – wnętrza służyły kiedyś zakonnikom. Dzisiaj w obiekcie mieści się Muzeum Diecezji Sejneńskiej. Powstaje tam również muzeum etnograficzne, które ma prezentować bogactwo kulturowe regionu.

O jego polsko-litewskiej historii można się dowiedzieć zwiedzając położone nieopodal Muzeum Ziemi Sejneńskiej.  Zapoznanie się z jego zbiorami, nie tylko wzbogaci wiedzę na temat regionu ale też rozbudzi ciekawość. Wśród eksponatów znajdują się liczne  judaika – pamiątki po licznej niegdyś w Sejnach społeczności żydowskiej.  Przypomina o nich również Biała Synagoga – kiedyś miejsce modlitwy, dzisiaj obiekt kulturalny zarządzany przez Fundację Pogranicze. Bo Sejny to pogranicze – kultur, narodów i sztuk.

Autorka zdjęć i tekstu - Bogusława Bandyk

Miasta

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.