Jarocin- to zabytkowe, obecnie bardzo zadbane miasto w województwie wielkopolskim, (70 km na południowy wschód od Poznania) miasto znane i kojarzone z rockowymi festiwalami muzyki w latach 80-tych. Festiwal Muzyków Rockowych ugruntował się w najbardziej popularnej formie w 1980 roku, jednak festiwale muzyczne odbywały się tutaj już od 1970 roku, i dość długo były największym festiwalem muzyki młodzieżowej, głównie rockowej w państwach Bloku wschodniego. Do najbardziej znanych zespołów, które debiutowały w Jarocinie, można zaliczyć: T.Love, Hey z Katarzyną Nosowską na czele, Dżem z legendarnym Ryśkiem Riedlem, i cała rzesza kapel punkrockowych. 

W 1994 roku na festiwalu miały miejsce duże zamieszki i starcia z policją. Mimo iż w większości uważano, że z tego powodu festiwal odbył się po raz ostatni, to faktyczna przyczyna tkwiła w rentowności festiwalu, braku potencjalnego sponsora imprezy i rosnącej konkurencji ze strony innych tego typu wydarzeń. W 1995 roku, pierwszy raz po 25 latach, festiwal nie odbył się.

Obecnie daje się zauważyć ogromną rekultywację muzycznej legendy Jarocina. Na ścianach pojawiły się ciekawe murale, przy skrzyżowaniu głównych dróg możemy napotkać symboliczny “Pomnik Glana”, a w starym spichlerzu zaaranżowano muzeum “Spichlerz Polskiego Rocka” ze stałą ekspozycją poświęconą historii polskiej muzyki rockowej oraz festiwalom jarocińskim. Nastąpiła też reaktywacja imprezy, w lipcu 2018 w przestrzeni miejskiej Jarocina, znów odbył się 3-dniowy festiwal, gdzie na czterech scenach usytuowanych w centralnych punktach miasta wystąpiło kilkudziesięciu artystów, nie pominięto również Rytmów Młodych – legendarnego konkursu dla debiutantów, w jury którego zasiadła Katarzyna Nosowska, laureatka Rytmów w roku 1992.

Miasto posiada interesujące zabytki i całkiem przyzwoitą bazę turystyczną. Najstarszy obiekt to Kościół parafialny pw. św. Marcina z 1610, przy samym rynku. (Wieża z hełmem z XIX wieku, wyposażenie wnętrz z XVII wieku, barokowe, rokokowe, klasycystyczne, na murze zegar słoneczny, przed kościołem dwa głazy narzutowe z wydrążonymi wnękami na kropielnice).

Zespół pałacowo-parkowy:
-Pałac Radolińskich, neogotycki (1836–1850) w którym obecnie znajduje się świetna baza noclegowa, niedrogi hostel młodzieżowy, jego główną zaletą jest lokalizacja w samym sercu parku, oraz klimat dawnego pałacu,
-Skarbczyk w parku pałacowym, pozostałość średniowiecznego zamku, odbudowany przed 1894 (obecnie Muzeum Regionalne),
-ruiny gotyckiego kościoła pw. św. Ducha z 1516,
-park krajobrazowy, założony w poł. XIX na terenach ogrodu zamkowego.

Autorka zdjęć oraz tekstu : Katarzyna Krajewska

Strona autorki - www.fotofiszka.eu

 

Miasta

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.