Oleśnicę widać już z daleka. Mimo, że położona na nizinie, odznacza się na horyzoncie licznymi wieżami, które stały się znakiem rozpoznawczym miasta. Podobnie jak wakacyjna OFCA. Żeby poznać tę ostatnią, trzeba do Oleśnicy przyjechać latem, kiedy staje się ona krainą sztuk cyrkowych i akrobatycznych w ramach dorocznego Oleśnickiego Festiwalu Cyrkowo Artystycznego. W 2018 roku cyrkowcy opanują miasto w dniach 10-12 sierpnia, a szczegóły imprezy można poznać na stronie organizatora.

O ile OFCA jest w Oleśnicy tylko przez 3 dni, o tyle pozostałe atrakcje  i ciekawe miejsca czekają na turystów przez cały rok. A do zobaczenia jest wiele. Przede wszystkim obiekty z charakterystycznymi wieżami.  Najbardziej znany z nich to Zamek Książęcy, powstały w XIV wieku. Jest jednym z największych i najlepiej zachowanych tego typu obiektów na Dolnym Śląsku. Zamek czynny jest cały rok. Można go zwiedzać z przewodnikiem  od czerwca do października w soboty i niedziele o 11:00  i 14:00, a w każdy inny dzień po wcześniejszym uzgodnieniu. Co ciekawe, w obiekcie można również nocować, co jest dobrą opcją przy zwiedzaniu Wrocławia oddalonego jedynie o niespełna 30 km.

Pozostałe, warte uwagi „wieżowce” w Oleśnicy to obiekty sakralne. Na szczególną uwagę zasługuje kościół Zielonoświątkowców przy ulicy Łużyckiej.  Budynek pochodzi z XIV wieku, a powstał jako synagoga. Jest jednym z najstarszych obiektów tego typu w Polsce. Na przestrzeni dziejów był zborem ewangelicko-augsburskim, magazynem i arsenałem.

Wędrując ulicami Oleśnicy warto zobaczyć również barokowy kościół Św. Trójcy, Bazylikę Mniejszą, XV-wieczny Ratusz czy pozostałości murów miejskich z charakterystyczną Bramą Wrocławską.

A gdy od wpatrywania się we wieże zacznie boleć szyja, odpocząć można nad jednym z miejskich stawów, tworzących oleśnicki kompleks rekreacyjny.

Autorka zdjęć i tekstu - Bogusława Bandyk

Miasta

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.