Gród nad brzegiem morza – zaproszenie do Kołobrzegu

Polskie morze jest pełne uroku o każdej porze roku. Latem kolorowe do spragnionych słońca plażowiczów, jesienią i zimą zachęca do nostalgicznych spacerów pustym brzegiem. A ten szczególnie piękny jest w Kołobrzegu, uzdrowiskowym mieście województwa zachodniopomorskiego, gdzie słone wody Bałtyku mieszają się ze słodkimi nurtami Parsęty. Dzieje się to w bramach portu morskiego, który pełni nie tylko funkcję handlową ale też pasażerską i rybacką. Z kołobrzeskiego portu możemy popłynąć na Bornholm ale też cieszyć się szumem fal na pokładzie statków wycieczkowych w czasie kilkugodzinnych rejsów bez zawijania do portu. Jeśli nie kuszą nas marynarskie przygody, przespacerujmy się po samym porcie czy spójrzmy na niego z góry, z wysokości 26 metrów, wchodząc na latarnię morską. W obecnym kształcie istnieje od 1946 roku ale warto wiedzieć, że pierwsze światło latarni morskiej w Kołobrzegu zapalono w 1666 roku. Jest to niewątpliwie jedna z największych atrakcji turystycznych; dostępna dla turystów niemal przez cały rok. Z dokładnymi godzinami zwiedzania warto zapoznać się wcześniej, by uniknąć przykrych niespodzianek. Jeśli jednak szczęście nie dopisze, zawsze można spojrzeć w morze, w kierunku który wskazuje komandor Stanisław Mieszkowski. Pomnik tego pierwszego polskiego kapitana portu w Kołobrzegu stoi nieopodal latarni.

Gdy nacieszymy się już klimatem portowym, wchłoniemy odpowiednią ilość jodu podczas spaceru po plaży, molo i promenadzie, skierujmy kroki do centrum. Krótka wycieczka po kołobrzeskiej starówce, która zachowała swój średniowieczny niezmieniony układ od XIII wieku, będzie z pewnością miłym urozmaiceniem pobytu. Na uwagę zasługuje Bazylika NMP z tarasem widokowym, a także usytuowany nieopodal neogotycki Ratusz.

Miłośników historii z hukiem wystrzałów i brzękiem szabli w tle,  nie lada gratką będzie wizyta w Muzeum Oręża Polskiego, które w swoich zbiorach posiada kolekcje broni drzewcowej, obuchowej i siecznej, a także uzbrojenie i oporządzenia żołnierzy polskich z I i II wojny światowej. Większe eksponaty, takie jak samochody i artyleria zgromadzono na wystawie plenerowej.

Autorka zdjęć i tekstu : Bogusława Bandyk

Miasta

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.