Górska Szkoła Szybowcowa oraz sportowe Lotnisko Żar, położone u stóp Góry Żar w Międzybrodziu Żywieckim, (ok. 9 km na wschód od Bielska-Białej) są dostępne cały rok, ale najciekawiej jest w lecie kiedy sezon szybowcowy kwitnie. 

Pierwsze historyczne loty wykonano tu jesienią 1935 roku. W 1936 roku zaczęto budowę infrastruktury a od 1937 roku funkcjonuje tutaj, legendarna szkoła szybowcowa, która korzystając z wyjątkowych warunków geograficznych, prowadzi szkolenia dla szybowników z całej Polski. Odbywają się tu zawody rangi Mistrzostw Polski.
Od okresu przedwojennego ze Szkołą są związane osoby rekordzistów i mistrzów Polski, Europy, świata czy pilotów doświadczalnych, jak Tadeusz Góra, Adam Zientek, Stanisław Wielgus czy aktualny i wielokrotny Mistrz Świata, Sebastian Kawa.

 

Autorka zdjęć oraz tekstu :

Katarzyna Krajewska

Strona autorki - www.fotofiszka.eu

Góry

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.