Będąc na Roztoczu warto odwiedzić malowniczy rezerwat Czartowe Pole, położony koło wsi Hamernia. Oddaje on esencję Roztocza - piękne lasy oraz meandrujące, czyste potoki - w tym wypadku rzekę Sopot. Rezerwat powstał w 1958 roku i jego celem jest ochrona krajobrazu doliny rzeki Sopot, uroków Roztocza i Puszczy Solskiej. Nazwa pochodzi od legendy według której -"tylko czarci tam hasali". Na trasie szlaku znajdziemy także ruiny papierni z XIX wieku należącej niegdyś do Ordynacji Zamoyskich. 

Zwiedzanie rezerwatu rozpoczyna i kończy się na parkingu leśnym położonym przy głównej drodze prowadzącej z Józefowa do Suśca. Opracowana jest tu ścieżka przyrodnicza, która przez 7 przystanków oznaczonymi tablicami edukacyjnymi bardzo przejrzyście prowadzi przez rezerwat. Trasę można przebyć w formie pętli w obie strony - jedna część "górą" prowadzi przez las, druga - znacznie ciekawsza, gdzie są drewniane mostki i ruiny papierni prowadzi wdłuż Sopotu. Długość ścieżki wynosi około 1,5 kilometra. Oznacza to, że zwiedzanie Czartowego Pola zajmuje około 40 minut do godziny, dzięki czemu może to być dodatkowy punkt do zobaczenia na trasie wycieczki po Roztoczu.

POŁOŻENIE REZERWATU CZARTOWE POLE WZGLĘDEM INNYCH MIEJSC NA ROZTOCZU:

  • Józefów - 7 kilometrów,
  • Susiec - 9 kilometrów,
  • Majdan Sopocki - 7 kilometrów,
  • Krasnobród - 17 kilometrów.

Chronione formy przyrody

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.