Chociaż wielu z nas w wakacje jest spragnionych atrakcji, tłumu ludzi i imprez to część woli odciąć się od świata i spędzić urlop w otoczeniu natury. Właśnie dla nich idealnym wyborem będą Bory Tucholskie.

Bory Tucholskie to jeden z największych lasów w Polsce

Rozciągająca się na terenie województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego puszcza ma wiele do zaoferowania – w końcu to aż 300 tysięcy hektarów! Na jej terenie znajduje się kilka Parków Narodowych, m.in. Park Narodowy Bory Tucholskie. Są to lasy sosnowe, które pozostały praktycznie nieskalane przez człowieka. Na terenie Parku można znaleźć wiele jezior i rzek, a także jedne z najstarszych drzew w Polsce  - m.in. dąb Bartuś.

Bory Tucholskie to również dom dla wielu gatunków zwierząt i roślin. Podczas wielogodzinnych wycieczek można tu spotkać jelenie, zające, wiele gatunków ptaków, czy motyli. To świetne miejsce zarówno na wycieczki piesze, jak i rowerowe.

Na terenie borów znajdziemy wiele urokliwych pensjonatów i gospodarstw agroturystycznych, ale też luksusowych hoteli. W zależności od preferencji możemy podziwiać piękne krajobrazy z hamaka albo z jacuzzi.

Bory Tucholskie to nie tylko lasy...

...to też miasta. Jeżeli znudzi się nam już towarzystwo drzew i saren i zapragniemy poczuć trochę kultury albo poznać gastronomię regionu, to wokół czeka na nas wiele pięknych miast. Warto wspomnieć chociażby o Chojnicach z piękną starówką. Inne opcje to Człuchów i Grudziądz, które będą świetnym pomysłem na jednodniowy wypad. Jeżeli chcemy połączyć szwendanie się po lesie z urlopem nad morzem, to warto pamiętać, że Trójmiasto jest tylko godzinę na północ. Idealne miejsce wypadowe!

Autorka zdjęć i tekstu: Joanna Choma

Chronione formy przyrody

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.