Kierując się drogą Załuż - Lesko natrafimy na położony na wzgórzu rezerwat z ruinami zamku i punktem widokowym z niezwykłą panoramą na dolinę Sanu. To właśnie Rezerwat - "Góra Sobień", zabytkowe wzgórze zamkowe porośnięte lasem i ciekawą roślinnością.

Rezerwat położony jest w Górach Słonnych, a dokładnie w Parku Krajobrazowym Gór Słonnych. Administracyjnie leży na terenie wsi Manasterzec. Powstał w 1970 roku i ma 5,43 hektarów powierzchni. Niewielki parking leśny usytuowany przy trasie Załuż - Lesko, która biegnie wzdłuż Sanu, zaprasza tablicami informacyjnymi i kładką rozpoczynającą szlak. Sama trasa stanowi krótkie, kilkuminutowe podejście na wzgórze o wysokości 360 metrów nad poziomem morza. Na górze znajdują się ruiny zamku z tarasem widokowym, z którego rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na meandrujący San. Po drodze na wzgórze mijamy różnorodny las z niezwykle bogatą roślinnością. Całość podejścia i zejścia na wzgórze może zająć od kilkunastu minut do godziny. Warto zatem zatrzymać się tu choć na chwilę przy okazji wyprawy w Bieszczady.

CIEKAWOSTKI ZWIĄZANE Z REZERWATEM GÓRA SOBIEŃ

  • Pierwsze ślady osadnidctwa na wzgórzu sięgają XIII wieku,
  • w pobliżu rezerwatu znajdują się zabytkowe bunkry Linii Mołotowa,
  • flora rezerwatu jest bogata i różnorodna - występują tu takie gatunki jak tojad mołdawski, czy dzwonek brzoskwiniolistny - ich występowanie potwierdza tu obecność niezwykle korzystnego mikroklimatu.

POŁOŻENIE REZERWATU GÓRA SOBIEŃ WZGLĘDEM INNYCH MIEJSC :

  • Lesko - 8 kilometrów,
  • Załuż - 3 kilometry,
  • Sanok - 12 kilometrów.

 

Chronione formy przyrody

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.