Giszowiec to dzielnica Katowic, położona w południowo-wschodniej części miasta, niedaleko Mysłowic i Tychów. Kierowcy znają ją z trasy DK86 z Katowic do Bielska Białej.

Na Giszowcu mieszka około 15 tysięcy osób. Większości osób dzielnica ta kojarzy się z blokami z "wielkiej płyty" i kopalnią Staszic, ale gdyby bliżej się przyjrzeć- w centralnej części dzielnicy, pomiędzy wieżowcami znajdziemy mnóstwo zabytkowych budynków z XIX-go i początków XX-go wieku. Są to pozostałości po robotniczych osiedlach, budowanych w okresie przedwojennym dla potrzeb okolicznego przemysłu. Budynki te, skupione wokół giszowieckiego Rynku (obecnie Plac Pod Lipami) przedstawiają bardzo wysoką wartość architektoniczną, niestety spora część z nich została wyburzona w okresie PRL. Poza mieszkalnymi chałupami na Giszowcu znajdziemy też zabytkową wieżę wodną, domy handlowe "Konsumy" i tzw. "Kolonię Amerykańską". Są też dwa zabytkowe "piekarnioki", które dawniej służyły do samodzielnego wypieku pieczywa. Wycieczka na Giszowiec jest doskonałym pomysłem dla wszystkich mieszkańców Śląska i południowej Polski. Co ważne- nie trzeba kupować żadnych biletów, a dojazd z katowickiego Śródmieścia jest bardzo dobry i zajmuje tylko kilka minut. 

Przed odwiedzeniem Giszowca warto obejrzeć film Kazimierza Kutza: "Paciorki jednego różańca", który wprawdzie nie jest dokumentalny i oparty na faktach, ale bardzo dobrze przedstawia "przebudowę" dzielnicy, a  konkretnie wyburzanie zabytkowych domostw, aby postawić bloki z wielkiej płyty oraz związane z tym protesty mieszkańców.

Zwiedzanie najlepiej zacząć w okolicach wspomnianego Placu Pod Lipami i sąsiadującego z nim Parku Giszowieckiego, na którego terenie znajduje się zabytkowa karczma, muzeum, plac zabaw, muszla koncertowa i tereny spacerowe. Najnowsza zabudowa Giszowca (zobowiązana specjalną ustawą katowickiego magistratu) musi przypominać architektonicznie zabytkowe budynki przedwojenne- dobrym przykładem jest szkoła podstawowa nr51, która jest dosyć nowa, ale wybudowana na wzór starych zabudowań dzielnicy.

Wokół Giszowca rozlegają się tereny zielone Katowickiego Parku Leśnego, a także Stawy Janina i Barbara oraz ogródki działkowe i autostrada A4.

Turystyka

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.