Gorce, malownicze i pełne uroku pasmo górskie, które skrywa wiele przyjemnych niespodzianek dla miłośników turystyki górskiej. Jednym z takich miejsc jest Schronisko PTTK im. Czesława Trybowskiego, które znajduje się na Starych Wierchach. To magiczne miejsce w zachodniej części Gorców, położone na wysokości 968 m n.p.m., na urokliwej leśnej polanie. Schronisko to nie tylko doskonała baza wypadowa dla wędrówek w okoliczne góry, ale także prawdziwy skarb dla tych, którzy pragną zanurzyć się w przyrodzie.

Widoki, które zapierają dech w piersiach

To, co wyróżnia Schronisko PTTK Stare Wierchy, to przede wszystkim zapierający dech w piersiach widok, jaki stąd się rozciąga. Z tej wysokości można podziwiać malowniczą panoramę Tatr, sięgającą niemal horyzontu. Ponadto, w zasięgu wzroku ukazuje się także Babia Góra. Całość otaczają świerkowe lasy i malownicze polany, latem zasłane borówkami.

Szlaki na wyciągnięcie ręki

W okolicy schroniska krzyżują się liczne szlaki, tworząc prawdziwy raj dla pasjonatów turystyki pieszej i rowerowej. W zimie nachylenie stoków polany sprawia, że można tu uprawiać narciarstwo zjazdowe, a niedaleko schroniska działa wyciąg narciarski. Dla miłośników narciarstwa biegowego również znajdą się tu odpowiednie trasy. Jeśli zastanawiasz się, jak najszybciej dostać się do schroniska na Starych Wierchach, to świetna opcją jest trasa, która prowadzi z Obidowej i zajmuje nie więcej niż 45 minut wędrówki szlakiem oznaczonym na zielono. Na odcinku około 3 kilometrów pokonam około 200 metrów przewyższenia. Ale warto chwilkę się pomęczyć, zwłaszcza że widoki rekompensują wszystko. Oczywiście będąc w tym miejscu warto pomyśleć od dalszej wędrówce, na najwyższy szczyt Gorców, którym jest Turbacz 1310 m n.p.m.

Historia Schroniska na Starych Wierchach

Historia schroniska na Starych Wierchach sięga roku 1932, kiedy to powstał pierwszy niewielki budynek. Niestety w czasie wojny w 1945 roku został spalony. Idea schroniska na Starych Wierchach nie upadła i obecny budynek został uroczyście otwarty w 1974 roku. Nosi imię Czesława Trybowskiego, inicjatora odbudowy schroniska i działacza turystycznego. Aktualnie obiekt oferuje dla wędrowców 28 miejsc noclegowych. Dla miłośników noclegu pod namiotem zawsze jest możliwość rozbicia się obok.

Schronisko na Starych Wierchach to nie tylko miejsce odpoczynku i noclegu, to także miejsce, w którym krzyżują się liczne szlaki, prowadzące do najważniejszych górskich atrakcji. Warto tu zawitać nie tylko dla wspaniałych widoków, ale także po to, aby poczuć ducha gór i poznać historię tej malowniczej okolicy. Schronisko na Starych Wierchach jest także znakomitym punktem wypadowym do dalszych wędrówek, które pozwolą poznać uroki Gorców jeszcze lepiej.

Autorka zdjęć i tekstu: Ewa Bandyk

Turystyka

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.