Skoszenie trawnika przed nadejściem zimy to czasem niedoceniane, ale w gruncie rzeczy bardzo ważne działanie z punktu widzenia pielęgnacji ogrodu i ma duże znaczenie dla zdrowia trawy w sezonie zimowym i w nachodzącym roku. Wielu ludzi koncentruje się na koszeniu trawnika głównie latem, ale w praktyce również jesienne koszenie przynosi wiele korzyści. To właśnie dlatego w naszym artykule omówimy, dlaczego warto kosić trawnik przed zimą, kiedy to najlepiej zrobić oraz jakie praktyki są najkorzystniejsze w tej dziedzinie. A zatem... do dzieła!

Dlaczego warto przyciąć trawnik przed zimą?

Praktyka pokazuje, że skoszenie trawnika przed zimą może przynieść Ci wiele korzyści. Jakich? Cóż, poniżej przedstawiamy Ci jedynie niektóre z nich. Jak sam zapewne się za chwilę przekonasz, jest to rozwiązanie, które zdecydowanie warto wdrożyć:

Zapobieganie chorobom grzybiczym

Przycięcie trawnika przed zimą pomaga nam znacząco zmniejszyć ryzyko występowania chorób grzybiczych, do których zalicza się między innymi:

  • plamistość liści,
  • pleśń śnieżna.

Liście oraz pozostałości roślinności na trawniku mogą sprzyjać rozwojowi grzybów, które w zimie mogą zaszkodzić trawie. Regularne przycinanie eliminuje te potencjalnie niebezpieczne źródła infekcji.

Zapobieganie uszkodzeniom

W zimowym sezonie trawnik jest stale narażony na uszkodzenia spowodowane obecnością długiej trawy, która choć chroni podłoże przed niską temperaturą, to w praktyce ułatwia również rozwój szkodnikom. To jeszcze nie wszystko, co trzeba mieć na uwadze, ponieważ długie źdźbła trawy mogą zatrzymywać wilgoć, co w połączeniu z mrozem prowadzi do zamarzania i uszkadzania roślin. Jak zapewne możesz łatwo się domyślić, krótko przycięty trawnik jest mniej podatny na tego rodzaju problemy.

Estetyka ogrodu... to również jest bardzo ważne!

Jeżeli chcesz zadbać o estetykę ogrodu, warto, byś pomyślał o skoszeniu trawnika właśnie przez przed zimą. Przycięty na krótko trawnik sprawi, że całe otoczenie będzie wyglądało na bardziej uporządkowane oraz schludne. Wiele osób przywiązuje dużą wagę do wyglądu ogrodu, dlatego warto dbać o jego wygląd przez cały rok... trudny, jesienno-zimowy okres nie powinien być w tej kwestii żadną wymówką.

Kiedy najlepiej skosić trawnik przed zimą?

Odpowiedni moment na jesienne przygotowanie trawnika do zimy różni się w zależności od:

  • regionu,
  • klimatu,

w którym mieszkamy. Ogólnie rzecz biorąc, najkorzystniejsze jest skoszenie trawnika przed zimą w okresie jesieni, tuż przed pierwszymi przymrozkami. Jeśli to możliwe, zadanie to powinno być wykonane na około dwa-trzy  tygodnie przed spodziewanym nadejściem zimy. Poniżej kilka kroków, które warto wziąć pod uwagę:

  • wybierz odpowiedni dzień. Najlepszy moment na koszenie to suchy dzień, kiedy to trawa nie jest już mokra od deszczu lub rosy. Wybierz zatem taką porę dnia, kiedy trawnik jest suchy, a liście nie są pokryte wilgocią;
  • nawodnienie. Jeszcze na kilka dni przed przewidywanym koszeniem trawnika nawodnij go obficie, dzięki czemu trawa będzie mogła odpowiednio się przygotować;
  • ustal odpowiednią wysokość koszenia. W sezonie jesiennym warto podnieść koszenie nieco wyżej niż w okresie letnim, aby zostawić trawie trochę dłuższe źdźbła. Optymalna wysokość to zazwyczaj około 5-7 cm;
  • usuń zalegające resztki roślinności. Zadbaj — po skoszeniu trawnika — o usunięcie wszystkich resztek roślinności, takich jak na przykład liście czy gałęzie. Nierozważne pozostawienie ich na trawniku może prowadzić do problemów z zimowaniem trawy.

Publikacja artykułu we współpracy z www.target.com.pl - wiodącym producentem produktów do pielęgnacji ogrodu.

Turystyka

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.