Rudawy Janowickie to przepiękny region w południowo-zachodniej Polsce, znany z malowniczych krajobrazów, skalnych formacji i niezwykłych punktów widokowych. Wśród nich wyróżniają się Mała Ostra i Skalnik, dwa wyjątkowe miejsca, które przyciągają amatorów turystyki pieszej oraz miłośników natury. 

Mała Ostra i Skalnik usytuowane są w sercu Rudaw Janowickich. Mała Ostra, osiągająca około 935 metrów n.p.m., jest świetnym punktem widokowym, na który prowadzą kamienne stopnie. Punkt ten zabezpieczony jest barierkami, za którymi czeka na turystów niesamowita panorama. Ze wzniesienia można podziwiać: Karkonosze, Góry Kaczawskie, Wałbrzyskie a czasami nawet Masyw Ślęży. Skalnik osiąga wysokość 945 metrów n.p.m. i jest najwyższym punktem Rudaw. Jednak nie prezentuje się tak imponująco jak Mała Ostra. Aby go zdobyć musimy udać się w pół kilkumetrowy spacer leśną ścieżką. Szczyt jest zalesiony, więc o zdobyciu wyniesienia informuje nas tabliczka oraz skrzynka ze schowaną w środku pieczątką. 

Aby w pełni cieszyć się pięknem tych miejsc warto zaplanować szlak w formie pętli. Trasa będzie się rozpoczynać w miejscowości Czarnów, gdzie na niewielkim parkingu nieopodal agroturystyki Czartak możemy zostawić samochód. Wybieramy niebieski szlak, którym wiedzie dość łagodnie leśną ścieżką. Dochodzimy do rozejścia szlaków „Pod Małą Ostrą”, aby wejść na punkt widokowy, musimy na chwilę zboczyć ze szlaku podążając dobrze oznaczoną ścieżką. Gdy nacieszyliśmy się widokami, wracamy z powrotem na szlak niebieski, gdzie po kilku minutach marszu dochodzimy do Skalnika. Chwila odpoczynku i czeka na nas tylko droga powrotna. Na Przełęczy Rudawskiej odbijamy w szlak żółty, który prowadzi nas już do samego końca naszej wędrówki. Ciekawostką na koniec marszu będzie przejście tuż obok kopalni dolomitu.

Dlaczego warto wybrać się na ten szlak? Pomimo, że wycieczka jest dość krótka, bo nie zajmie nam więcej niż 2 godziny czasu, to na pewno pozwoli nam odetchnąć od codziennej rutyny. Na 6 kilometrach pokonamy nie więcej niż 300 metrów przewyższenia, więc to niewielki wyślę w zamian za tak niesamowite widoki, które tam na nas czekają.

Mała Ostra i Skalnik to z pewnością skarby Rudaw Janowickich, które oferują niezapomniane widoki i emocje. Każdy kto wybierze się na tę wędrówkę, pozostawi z pewnością część swojego serca wśród tych malowniczych krajobrazów.

Autorka zdjęć i tekstu: Ewa Bandyk

Turystyka

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.