Tytułem "korona" określa się często wszystkie najwyższe szczyty danego obszaru. Co ciekawe Korona Gór Polskich obejmuje aż 28 szczytów, a Korona Ziemi tylko 7. Jak to jest możliwe?

Korona Gór Polskich

Koronę Gór Polskich stanowi 28 szczytów, bo tyle pasm górskich znajduje się w naszym kraju. Lista ta została przedstawiona w roku 1997. Jednym z celów jej utworzenia była popularyzacja turystyki górskiej. Bowiem na te wzniesienia prowadzą znakowane szlaki. Wielu Polaków postawiło sobie za honor zdobycie ich wszystkich. Udokumentowanych zdobywców mamy w kraju kilka tysięcy rocznie. Szczyty KGP wchodzą w skład Karpat, Sudetów, ale też Gór Świętokrzyskich. Tak więc najniższa jest Łysica (614 m.n.p.m.), a najwyższe Rysy (2499 m.n.p.m.).

Korona Ziemi

Koroną Ziemi nazywa się siedem najwyższych szczytów - po jednym z każdego kontynentu. W Azji jest to oczywiście Mount Everest (8.848 m n.p.m.), w Ameryce Południowej Aconcagua (6.962 m n.p.m.), Ameryce Północnej Denali (6.194 m n.p.m.). Następny co do wielkości będzie najwyższy szczyt Afryki - Kilimandżaro (5.895 m n.p.m.). Ciekawostkę może stanowić fakt, że o miano najwyższej góry Europy rywalizują Elbrus (5.642 m n.p.m.) i Mont Blanc (4.810 m n.p.m.), a w Australii Góra Kościuszki (2.228 m n.p.m) i Piramida Carstensza (4.884 m n.p.m). No i jest jeszcze Masyw Vinsona (4.892 m n.p.m.) na Antarktydzie.

Czym różnią się wyprawa na Rysy i wycieczka na Kilimandżaro

Zdobycie najwyższego szczytu w Polsce jest trudne i nie dla każdego możliwe. Ale da się pójść samodzielnie, wyjść i wrócić tego samego dnia do schroniska. Z najwyższymi górami na innych kontynentach bywa to inaczej. Jest to wyprawa często wymagająca towarzystwa doświadczonego przewodnika. No i odpowiedniego przygotowania się. Chociażby poprzez wykupienie ubezpieczenia, albo szczepienie przeciw malarii. Jeśli naprawdę interesuje Was wycieczka na Kilimandżaro czyli Dach Afryki przyda się sprawdzenie co oferują biura podróży. Być może zwiedzicie też przy okazji Park Narodowy Tarangire.

Turystyka

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.