„Ready for boarding!”. Pewnie nie możesz się doczekać chwili, kiedy usłyszysz to hasło i wyruszysz na wymarzony urlop. Zanim to jednak nastąpi, czeka Cię wybór najlepszej walizki kabinowej – Twojej nieodłącznej towarzyszki podróży. Bagaż podręczny musi przede wszystkim mieścić się w ograniczeniach linii lotniczej, którą lecisz. Co więcej, powinien być pakowny, wytrzymały oraz pasować do Twojego stylu podróżowania. Poniżej znajdziesz kilka praktycznych porad dotyczących tego, co trzeba sprawdzić przed zakupem wraz z przykładami polecanych modeli walizek.

Limity dla bagażu podręcznego

Bagaż podręczny, inaczej zwany kabinowym, możesz wnieść na pokład samolotu. Ograniczenia dotyczące jego wagi i wymiarów zależą od linii lotniczej, z którą lecisz. Aktualne limity sprawdzisz na stronie przewoźnika.

Dla przykładu – Polskie Linie Lotnicze LOT, niezależnie od klasy podróży czy zakupionej taryfy, pozwalają zabrać ze sobą jeden bagaż podręczny do 8 kg o wymiarach nieprzekraczających 55 × 40 × 23 cm. Te same ograniczenia obowiązują w Lufthansie.

W tanich liniach lotniczych dopuszczalny bagaż podręczny jest zazwyczaj mniejszy, a za wniesienie standardowej kabinówki trzeba dodatkowo zapłacić. Po uiszczeniu opłaty za nadprogramową podręczną walizkę na kółkach możesz zabrać ze sobą do samolotu bagaż o wymiarach 55 × 40 × 23 cm w Wizz Air lub 55 × 40 × 20 cm w Ryanair.

Jak widzisz, przepisy dotyczące bagażu podręcznego różnią się w zależności od przewoźnika. Dlatego to tak ważne, aby zapoznać się z limitami i dopiero wtedy rozpocząć poszukiwania odpowiedniej walizki kabinowej. Na stronie OCHNIK masz już ułatwione zadanie – po przejściu do kategorii „walizki kabinowe” wystarczy wybrać linię lotniczą, aby wyfiltrować produkty, które spełniają jej wymogi.

Solidna walizka podróżna – twarda czy z materiału?

Kiedy wiesz już, jakie wymiary powinna mieć Twoja walizka kabinowa, kolejnym krokiem będzie wybór materiału. Możesz postawić na miękką walizkę, wyprodukowaną z wysokiej jakości poliestru lub nylonu. Jej zaletą będzie niewątpliwie elastyczność i wytrzymałość oraz możliwość poszerzenia bagażu.

Walizki materiałowe mają też często liczne kieszenie i schowki (także z przodu), dzięki czemu posortowanie rzeczy jest prostsze niż w twardej kabinówce z dwoma komorami.

qidrsy9yaancaz1

                                                                             Walizka mała na kółkach – WALNY-0033-42-19 (W23)

Równie popularne są również walizki podróżne z twardego surowca: ​​polipropylenu (PP), policarbonu (PC), ABS-u oraz ich mieszanki. Tego typu produkty są odporne na wgniecenia, co daje pewność, że transportowane rzeczy nie ulegną zniszczeniu. Łatwo również utrzymać je w czystości – w razie zabrudzenia wystarczy przetrzeć powierzchnię wilgotną szmatką.

mgmfpXthfwiymyX

                                                                              Walizka mała na kółkach – OCHNIK WALAB-0066-80-20 (W23)

Który materiał jest bardziej solidny? Bagaż z twardego materiału łatwiej zarysować – kontakt z chropowatą podłogą lub ostrym przedmiotem może sprawić, że na powierzchni pojawią się nieestetyczne rysy. Z kolei miękki materiał mógłby zostać w tej sytuacji zupełnie przedziurawiony. Trudno zatem dokonać jednoznacznego wyboru.

Ciężar ma znaczenie

Wiesz już, że każda linia lotnicza ma swoje ograniczenia – dotyczą one również wagi bagażu. Łatwo więc wywnioskować, że im mniej będzie ważyć sama walizka, tym więcej możesz w nią zapakować i tym sposobem maksymalnie wykorzystać przysługujący Ci limit.

Do najlżejszych walizek do samolotu należą te wykonane z policarbonu oraz polipropylenu. Możesz też zdecydować się na model z ultralekkiej tkaniny poliestrowej.

Jakie kółka sprawdzają się lepiej w walizce kabinowej?

Podczas wyboru walizki kabinowej warto zwrócić również uwagę na rodzaj i liczbę kółek. Jakie rozwiązanie będzie najlepsze? Jak zwykle wszystko zależy od tego, w jaki sposób korzystasz z bagażu.

Walizka na dwóch większych kółkach sprawdzi się na nierównych ścieżkach, np. kostce brukowej czy trawie. Tego typu bagaż możesz z łatwością ciągnąć za sobą, nawet jeśli sporo waży.

z4uxw7rljzx41gf

                                                                 Walizka mała na kółkach – OCHNIK WALAB-0053-80-16 (W23)

Walizka kabinowa na czterech kółkach nada się doskonale na gładkie podłogi lotnisk, dworców kolejowych i hoteli. Szczególnie polecany jest system kółek obrotowych 360°, który równomiernie rozkłada ciężar, pozwalając na płynny ruch. Dzięki temu szybko przedostaniesz się z punktu A do punktu B.

8rslfsrbe1i6a6s

                                                                             Walizka mała na kółkach – OCHNIK WALAB-0066-99-20 (W23)

Nice to have przy walizce podróżnej

Wymagający podróżnicy, zwłaszcza jeśli latają często i daleko, potrzebują walizki do zadań specjalnych. Czasami z pozoru niewielki detal może zrobić ogromną różnicę oraz sprawić, że będzie to zakup na lata. Wśród przydatnych cech i funkcjonalności wymienia się:

 

  • dodatkową kieszeń z przodu
  • – dzięki niej będziesz mieć dokumenty i kartę pokładową zawsze pod ręką;
  • dobre zabezpieczenie
  • – w podróż za ocean zabierz walizkę z zamkiem szyfrującym TSA, a w przypadku kontroli celnej Twój bagaż nie zostanie uszkodzony;
  • rączka do przenoszenia z dwóch stron
  • – wysuwany, teleskopowy uchwyt do ciągnięcia bagażu oraz drugi do przenoszenia torby w ręce;
  • ciekawy design
  • – bagaż o wyróżniającym się wzornictwie nie tylko doskonale uzupełni Twój styl, ale też łatwiej będzie go zidentyfikować, np. na lotniskowej taśmie.

 

Dobrej jakości walizka kabinowa to podstawa udanej podróży. Zainwestuj w funkcjonalny model od znanego producenta, by mieć pewność, że Twój bagaż dotrze na miejsce w nienaruszonym stanie. Bon voyage!

DodajArtykul

Turystyka

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.