Rusinowa Polana jest jedną z najbardziej malowniczych polan leżących w Tatrach. Zdobycie jej jest stosunkowo łatwe, dlatego stanowi bezpieczny punkt dla rozpoczynających swoją tatrzańską przygodę. Miejsce można śmiało nazwać kultowym, ponieważ ze względu na łatwą dostępność odwiedzana jest przez tysiące turystów spragnionych niezapomnianych górskich widoków.

Aby dotrzeć na Rusinową Polanę, wędrówkę musimy zacząć na Wierch Porońcu. Dostać można się tam busami jadącymi z Zakopanego w kierunku Morskiego Oka. Na zmotoryzowanych czeka niewielki płatny parking. Zanim rozpoczniemy wędrówkę, pamiętajmy o kupnie biletu wejścia na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego. Tuż przy kasie znajdziemy szlak zielony, którym będziemy kierować się już do samej polany. Pierwszy odcinek szlaku wiedzie leśną drogą, która biegnie równolegle do drogi Oswalda Balcera. Wraz z kolejnymi krokami co jakiś czas wyłaniają się spośród drzew tatrzańskie szczyty. Szlak może wydawać się dość monotonny widokowo, ponieważ poza paroma małymi polanami wędrujemy cały czas lasem. Na szczęście wynagrodzi nam to panorama czekające u celu. Droga jest wygodna, szeroka, a co najważniejsze, pokonujemy nią tylko nieznaczne przewyższenia. Po godzinie przyjemnego marszu docieramy do upragnionego celu, czyli leżącej na wysokości 1210 n.p.m. Rusinowej Polany.

Ta dwudziestohektarowa polana reglowa leży w Tatrach Wysokich pomiędzy Gołym Wierchem a Gęsią Szyją. Na miejscu ma miejsce kulturowy wypas owiec. Warto wspomnieć, że polana od dawna była wykorzystywana do celów pasterskich. Dziś w jednym z pozostałych szałasów pasterskich możemy zakupić przepyszne oscypki i inne wyroby z mleka owczego. Najważniejsze na Rusinowej Polanie są jednak widoki. A jest co podziwiać. Rozciąga się z niej przepiękny widok na Rysy, Gerlach, Murań, Hawrań, Lodowy Szczyt, Baranie Rogi i wiele innych. Jeżeli chcemy odpocząć, to czekają na nas drewniane ławki oraz stoliki. Kiedy już nacieszymy oczy widokami i odpoczniemy, czas wyruszyć w drogę powrotną, która wiedzie dokładnie tym samym szlakiem, którym tu przyszliśmy.

 W skrócie:

- Czas przejścia to około 2 godzin w zależności od kondycji turysty,

- Suma podejść: 175 metrów,

- Najwyższy punkt: 1210 m n.m.p.,

- Długość szlaku: 6,5 kilometra,

- Brak trudności, sztucznych ułatwień.

Wędrówka na Rusinową Polanę to świetna opcja dla rodzin z dziećmi, zarówno latem, jak i zimą. Ten łatwy szlak nie sprawi trudności, a małe przewyższenia, które czekają w czasie marszu są przyjemne do pokonania.

Autorka zdjęć i tekstu: Ewa Bandyk

                                                                                              

Turystyka

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.