Schronisko PTTK „Trzy Korony” leżące w pienińskich Sromowcach Niżnych jest jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc Pienin, które co roku odwiedza tłum turystów. Jest nie tylko wpisującym się w pocztówkowy wizerunek Okrąglicy budynkiem, stanowi także świetną bazę wypadową na dalsze szlaki Pienin Właściwych. Zapewne każdy turysta marzył o tym, żeby chociaż raz obudzić się w jednym ze schroniskowych pokoi, z widokiem na szczyty Trzech Koron.

Schronisko powstało już w 1929 roku z inicjatywy Komisji Turystycznej Województwa Śląskiego i dlatego na początku nie nosiło swojej dzisiejszej nazwy - dawniej nazywano go „Śląskim Domem”. Warto wspomnieć, że w czasie okupacji Niemcy wykorzystywali budynek jako strażnicę graniczną. W 1973 roku schronisko w końcu stało się własnością PTTK.

Dlaczego warto wybrać się właśnie do tego schroniska? Odpowiedź jest bardzo prosta: to tam znajdziemy najlepsze widoki z okien, czy to na Pieniny, czy na tatrzańskie szczyty. Pokoje od 2 do 5-osobowych są bardzo komfortowe, z wygodnymi łóżkami, nowymi łazienkami i pięknie pachnącą pościelą. Swoje miejsce znajdą tam na pewno rodziny z dziećmi – schronisko oferuje kącik dziecięcy, plac zabaw i to, co najważniejsze: ciszę i spokój z dala od codziennego hałasu. Każdy turysta chodzący po okolicznych szlakach, powinien chociaż raz spróbować przepysznej „szarlotki po pienińsku” z lodami, bitą śmietaną i sosem waniliowym. Tuż przy schronisku swój początek ma szlak prowadzący na Trzy Korony, Sokolicę czy do Krościenka. Ciekawą atrakcją jest możliwość wypożyczenia w recepcji wygodnych rowerów górskich, którymi można wybrać się na wycieczkę Przełomem Dunajca do Szczawnicy. Jeżeli znudzą się nam wszelkiego rodzaju aktywności, które oferuje ten rejon, można leniwie zasiąść na drewnianym tarasie widokowym, spoglądając na szczyty Trzech Koron, popijać coś zimnego.

Autorka zdjęć i tekstu: Ewa Bandyk

DodajArtykul

Turystyka

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.