Jeśli jesień, to tylko w Pieninach! Czekają tam lasy, które zachwycają niezliczoną ilością jesiennych kolorów, a wśród nich strzeliste pienińskie skały górujące nad Dunajcem. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków w tej części Polski jest niewątpliwie Droga Pienińska, która wije się wzdłuż Dunajca, łącząc Szczawnicę z Czerwonym Klasztorem. Ta przepiękna krajobrazowo trasa jest zamknięta dla pojazdów, dlatego wędrówka nią, to świetne rozwiązanie dla miłośników trekkingu czy wypraw rowerowych.

Trasa liczy około 9 km, na których pokonamy nie więcej niż 377 m wzniesień, dlatego poradzą sobie z nią rodziny z dziećmi oraz osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z wędrówkami. Punktem startu jest Czerwony Klasztor, leżący na Słowacji, bądź Szczawnica – w zależności, którą opcję wybierzemy. Całość nie powinna zając nam więcej niż 4 godziny, oczywiście w zależności od kondycji turysty. Wędrując wzdłuż przełomu Dunajca, będziemy podążać cały czas czerwonym szlakiem, na którym pokonamy tylko kilka bardzo niewielkich wzniesień. Prawdziwą ucztą dla oczu będą spływające Dunajcem tratwy flisackie, którymi kierują ubrani w regionalne stroje flisacy. Dzięki meandrującemu wzdłuż przełomu szlakowi mamy możliwość oglądać dobrze znane szczyty Trzech Koron czy Sokolicy z różnych perspektyw. Na trasie znajdziemy miejsca odpoczynku z ławkami oraz tablice informacyjne. Będąc w Czerwonym Klasztorze, warto zwiedzić zespół budynków klasztornych o tej samej nazwie. Warto wspomnieć, że Droga Pienińska ciągnie się przez Słowację oraz Polskę, jednak w większości położona jest po stronie naszych sąsiadów.

Autorka zdjęć i tekstu: Ewa Bandyk

Turystyka

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.