Na samym początku warto zaznaczyć, że nie będzie tu mowy o żadnej katorżniczej diecie, a o jednym z piękniejszych punktów widokowych na Podhalu. Głodówka jest malowniczą polaną, leżącą przy drodze wojewódzkiej nr 960. Wybierając się nad Morskie Oko z Bukowiny Tatrzańskiej, pokonując kolejne zakręty, przyjeżdżamy właśnie nad Głodówką.

Nazwa polany pochodzi od nazwiska Głód, który był jej dawnym właścicielem. Pod tą nazwą funkcjonuje także Schronisko Górskie ZHP, które góruje nad polaną. Warto skorzystać z oferty schroniska, usiąść na wygodnym tarasie widokowym, popijając kawę podziwiać tatrzańską panoramę. Ponadto schronisko oferuje około 90 miejsc noclegowych. Schronisko prowadzi kilka kampanii m.in. „Czyste Tatry” oraz co roku odbywają się tam uroczystości przyjęcia Betlejemskiego Światła Pokoju. Przy drodze znajdziemy dwa parkingi, gdzie spokojnie zaparkują samochody osobowe, jak i autobusy. Panorama polany przyciągała ludzi już na początku XIX wieku, kiedy to nad Morskie Oko jeżdżono furmankami. Sam autor przewodników tatrzańskich – Walery Eljasz-Radzikowski, w 1874 roku pisał o tym, że najpiękniejszy widok na Tatry rozpościera się właśnie z tego miejsca. Na koniec warto dodać, że z polany roztacza się widok na ponad 76-kilometrowy odcinek Tatr, zobaczymy szczyty od słowackiego Hawrania, aż po Tatry Zachodnie.

Autorka zdjęć i tekstu - Ewa Bandyk

DodajArtykul

Turystyka

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.