Wyjazdy zagraniczne w czasie wakacji stały się normą. Polacy masowo wybierają ciepłe kraje oraz słowackie Tatry, by wypocząć w trakcie urlopu. Powinno się pamiętać jednak, że podczas wyjazdu za granicę konieczne jest posiadanie ubezpieczenia podróżnego. Polisa chroni na wypadek uszkodzenia ciała, pobytu w szpitalu, nieszczęśliwego wypadku, a nawet utraty bagażu w czasie lotu samolotem. Jakie ubezpieczenie turystyczne powinno się wybierać, gdy wyjeżdża się na Słowację w Tatry?

1. Ubezpieczenie kosztów leczenia - czy wystarczy w słowackie Tatry?

2. Ubezpieczenie kosztów akcji ratowniczej i poszukiwawczej na Słowacji

3. Ubezpieczenie podróżne a Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Pokrycie kosztów leczenia, ubezpieczenie bagażu i ubezpieczenie kosztów rezygnacji z wyjazdu to najczęściej wybierane elementy polisy turystycznej. Turyści decydują się na nie ze względu na wysokie ryzyko związane z zachorowaniem, zniszczeniem zabieranych ze sobą bagaży i koniecznością przełożenia urlopu na inny termin. Niestety, taki zakres polisy jest niewystarczający, gdy wyjeżdża się w słowackie Tatry. Jakie dodatkowe elementy powinno posiadać ubezpieczenie podróżne?

Ubezpieczenie kosztów leczenia - czy wystarczy w słowackie Tatry?

Wyjazd w słowackie Tatry daje możliwość wędrowania po znakomitych szlakach, z których roztaczają się zniewalające widoki. Wejście na szczyty daje wiele satysfakcji, jednak ze względu na wysokość i zmienne warunki pogodowe w górach powinno się być przygotowanym na konieczność szybkiej ewakuacji. Koszty leczenia pokrywane przez NFZ na podstawie EKUZ nie obejmują wydatków na pomoc ratowników górskich. Jedynie w Polsce można skorzystać z darmowej pomocy TOPR. Na Słowacji każde wyjście lub wylot helikopterem do poszkodowanego turysty wiążą się z wystawieniem wysokiego rachunku.

Pomoc w szpitalu na Słowacji również może być płatna. NFZ pokrywa jedynie określone wydatki. Jeśli słowaccy lekarze wykonają inne procedury niż przewidziane przez NFZ, pacjent płaci za nie z własnej kieszeni. W ogólnych warunkach ubezpieczenia powinno się sprawdzić, jakie koszty pokryje ubezpieczyciel na wypadek różnych sytuacji.

Przeczytaj więcej na https://wakacyjnapolisa.pl/poradnik/ubezpieczenie-w-tatry-slowackie/

Ubezpieczenie kosztów akcji ratowniczej i poszukiwawczej na Słowacji

W przypadku wyjść na szlaki w słowackich Tatrach niezbędne jest ubezpieczenie kosztów akcji ratowniczej i poszukiwawczej. Słowackie służby ratują poszkodowanych turystów, jednak nie robią tego bezpłatnie. Za każdą przeprowadzoną akcję wystawiają rachunek. W przypadku wykorzystania helikoptera, jego wysokość może sięgnąć nawet 100 tysięcy złotych. Ważne jest zatem sprawdzenie, czy w skład wybranego ubezpieczenia turystycznego wchodzą koszty pomocy udzielanej przez słowackich ratowników górskich. W przeciwnym razie turysta może zostać pociągnięty do odpowiedzialności cywilnej i obowiązku zapłaty za przeprowadzoną akcję ratowniczą lub poszukiwawczą.

Ubezpieczenie podróżne a Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Niektórzy turyści w granicach Unii Europejskiej decydują się na wyjazd wyłącznie z Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego, nie rozumiejąc, że NFZ chroni ich jedynie w ograniczonym stopniu. Pełne turystyczne ubezpieczenie może objąć ochronę sprzętu sportowego, bagażu, OC, a także wiele innych wydarzeń, które są powszechne na wakacjach. Warto o tym pamiętać i zdecydować się na wykupienie polisy o szerszym zakresie ochrony niż EKUZ.

Dowiedz się więcej na wakacyjnapolisa.pl/ubezpieczenie-podrozne/

DodajArtykul

Pogoda w Polsce

Turystyka

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.