Wyprawa samochodowa po całej Europie to marzenie, które choć raz w życiu trzeba spełnić. Nie jest tajemnicą, że taka forma podróży pozwala na znacznie większą mobilność i tym samym dotarcie do miejsc, które w przypadku komunikacji miejskiej są poza zasięgiem. To również prawdziwa gratka dla kierowców, którzy za kółkiem czują się jak ryba w wodzie. Fakt faktem, do takiej wyprawy trzeba się jednak właściwie przygotować. W tym artykule przybliżymy najważniejsze rzeczy, o których powinno się pamiętać przed wyruszeniem w drogę.

Oszacuj wydatki i swoje możliwości

Wyprawa samochodowa wiąże się z szeregiem wydatków i inwestycji. Przede wszystkim, trzeba sporządzić odpowiedni kosztorys wszystkich rzeczy, które przyjdzie nam kupić. Zacznijmy więc od początku. Nie da się ukryć, że zdecydowanie najdroższe będzie paliwo. W zależności, jak długą trasę obierzemy, musimy się liczyć z tym, że za pełny bak będziemy musieli sporo zapłacić. Ceny będą się różnić w zależności od kraju, więc odpowiedni budżet finansowy będzie w tym wypadku kluczowy. 

Poza tym, niektóre drogi, które przyjdzie nam przemierzać będą płatne. Na szczęście, ten aspekt wydatkowy możemy sobie nieco ułatwić. Winiety, a więc swoisty dowód wniesienia opłaty za korzystanie z dróg można bowiem kupić wcześniej za pośrednictwem Internetu. Wystarczy wejść wstukać w przeglądarkę Online Winieta i sprawdzić, które z nich będą nas interesować. Po zakupie część kluczowych inwestycji będziemy mieć już za sobą. 

Kolejną istotną kwestią związaną z wydatkami będzie przegląd techniczny samochodu. Nie chcemy przecież, żeby nasz pojazd zepsuł się w trakcie podróży. Jeśli znasz się na częściach samochodowych, to sprawdź przede wszystkim ciśnienie i stan opon, hamulce, stan koła zapasowego, poziom oleju oraz płynu hamulcowego i zestaw kluczy. Pamiętaj, że naprawa pojazdu za granicą może być znacznie trudniejsza niż w Polsce, a poza tym taka sytuacja z pewnością wpłynie na komfort całej wyprawy. Dla świętego spokoju warto jednak udać się do mechanika samochodowego, aby ten upewnił się, że nasz pojazd jest na pewno gotowy do tak długiej drogi. 

W Twoim pojeździe muszą się również znaleźć akcesoria związane z bezpieczeństwem. O czym mowa? Przede wszystkim o gaśnicy, apteczce, kamizelkach odblaskowych oraz trójkącie ostrzegawczym. Bardzo ważne będą też aktualne dokumenty - takie jak: dowód rejestracyjny pojazdu, ważny przegląd techniczny, ubezpieczenie oraz prawo jazdy i dowód osobisty. 

Bez ubezpieczenia nawet nie próbuj

Nawet, jeśli jesteś wybornym kierowcą, a Twój samochód wyjechał dopiero z salonu, to ubezpieczenie w trakcie tak długiej podróży będzie po prostu niezbędne. Na drodze napotkasz na różne sytuacje, których finalny wynik nie zawsze będzie zależny od Ciebie i Twoich umiejętności. Ubezpieczenie pojazdu na wypadek stłuczki lub awarii sprawi, że podróż będzie mijać bez niepotrzebnego stresu. Wtedy ubezpieczyciel pokryje koszta naprawy pojazdu, dostarczenia paliwa czy holowania. W niektórych sytuacjach może udostępnić samochód zastępczy. 

Nie wolno także zapominać o ubezpieczeniu zdrowotnym. Leczenie za granicą może być piekielnie kosztowne, a przecież zdarzają się sytuacje, które ciężko powiedzieć - nagły ból zęba, skręcona kostka, złamana ręka. Podczas tak długiej wyprawy trzeba brać wiele różnych czynników pod uwagę. 

Co więcej, kluczowa będzie również znajomość przepisów prawnych, które obowiązują w danym państwie. Tym bardziej, jeśli mówimy o przepisach ruchu drogowego. Nie jest bowiem tajemnicą, że w poszczególnych krajach Europy zasady na drogach są zupełnie inne niż np. w Polsce. Istotny będzie nawet sam stan nawierzchni, a także to, w jakie rejony planujemy się zapuszczać. Górskie wąskie uliczki w Hiszpanii mogą wzbudzić lęk nawet wprawnego kierowcy - stąd też każdą taką ewentualność weź pod uwagę podczas planowania podróży. 

Na sam koniec, gdy już oszacujesz koszta, sprawdzisz przepisy prawne i stan techniczny auta, koniecznie zweryfikuj, co dany kraj ma do zaoferowania. Na mapie warto zaznaczyć punkty widokowe, sprawdzone knajpy, zabytki, muzea i inne atrakcje, które chcielibyśmy zobaczyć. Sprawdź też, jak się w taką podróż należy spakować.

DodajArtykul

Turystyka

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.