Wybierając drzewa liściaste do ogrodu, często chcemy mieć zarówno cień latem, jak i cieszyć się widokiem trawnika zimą. Szybko rosnące odmiany takich drzew są idealnym rozwiązaniem. Drzewa liściaste są dobrym rozwiązaniem dla osób poszukujących cienia latem, a jednocześnie nie przeszkadzają nam cieszyć się promieniami słońca zimą. Co więcej, ponieważ tracą liście jesienią, nie wymagają regularnego przycinania, a ich pielęgnacja jest dość prosta.

Gatunki szybkorosnących drzew liściastych – warunki do szybkiego wzrostu

Do szybko rosnących europejskich drzew liściastych należą dąb, klon, grab, lipa, grab lub brzoza.

Są to tzw. rośliny światłolubne, które w ciągu jednego sezonu mogą kilkakrotnie zwiększyć wysokość pędów. Warto zaznaczyć, że szybki wzrost takich drzew jest uzależniony od następujących warunków:

  • wysokiej jakości i żyzna gleba;
  • wysoka wilgotność powietrza (niezbędna dla młodych pędów);
  • dobre oświetlenie.

Najlepsze drzewa szybko rosnące

Najlepsze drzewa szybko rosnące to te, które będą dobrze rosły w Twojej strefie wzrostu i które pasują do Twojego stylu. Jeśli chcesz mieć drzewo do cienia, wybierz takie, które ma duże tempo wzrostu.

Jeśli szukasz szybko rosnącego drzewa, które zapewni cień lub doda koloru Twojemu domowi, oto kilka naszych ulubionych:

Katalpa północna (Catalpa speciosa) 

Jest to jedno z najpopularniejszych drzew cieniolubnych ze względu na swoje liście w kształcie serca i duże skupiska pachnących białych kwiatów. Nie jest wymagająca pod względem gleby i dobrze znosi suszę, ale na ogół jest wolna od szkodników.

Złote drzewo deszczowe (Koelreuteria paniculata) 

To wytrzymałe, niewymagające pielęgnacji drzewo cieniste o żółtych kwiatach i efektownych złotych strąkach nasiennych. Rośnie w niemal każdych warunkach glebowych, ale źle znosi podmokłe podłoże.

Dąb szkarłatny (Quercus coccinea) 

Liście tego dębu przebarwiają się jesienią na szkarłatno, dzięki czemu jest on ulubioną rośliną do tworzenia jesiennych barw. Jego tempo wzrostu jest umiarkowane lub szybkie, w zależności od ilości wody, jaką otrzymuje.

Topola tulipanowa (Liriodendron tulipifera)

To drzewo nie tylko szybko rośnie, ale także jest pięknym okazem, gdy kwitnie. Może rosnąć w słońcu lub w cieniu i dobrze czuje się na bogatej, wilgotnej glebie. Znana jest także jako topola żółta ze względu na charakterystyczne liście i kwiaty przypominające tulipany, które pojawiają się w maju i czerwcu. Co roku zwiększa swoją wysokość o 3 stopy.

Acer rubrum (klon czerwony)

Klon ten ma szkarłatnoczerwone liście jesienią, ale jest również interesujący przez cały rok dzięki jasnozielonym liściom w lecie i czerwonym nasionom, które rozwijają się wiosną i stanowią pożywienie dla ptaków. Każdego roku osiąga wysokość do 3 stóp, co pozwala uzyskać szybkie rezultaty. Ten gatunek klonu preferuje pełne słońce, a w wieku dojrzałym osiąga wysokość około 50 stóp.

Acer negundo (Bukszpan)

Inny szybko rosnący przedstawiciel rodziny klonowatych. Ta odmiana ma trójlistkowe liście, które latem są żółtozielone, a jesienią przebarwiają się na złotożółty kolor. Drzewa żeńskie mają duże skupiska samosiewów, które spadają jak helikoptery w okresie kwitnienia.

Brzoza (Betula pendula)

Brzoza lubi wilgoć, dlatego należy ją sadzić w miejscach, gdzie znajdują się źródła wody lub źródła. Dobrze znosi zimno, dlatego może być uprawiana w każdym regionie kraju. Brzoza osiąga wysokość 30 m i rośnie bardzo szybko do 15 roku życia.

Lipa srebrzysta (Tilia tomentosa)

Drzewo jest dość odporne na szkodniki i choroby. Ma przyjemny aromat i może być wykorzystywane jako roślina lecznicza. Drzewo rośnie szybko, co pozwala szybko utworzyć gęstą koronę. Lipa osiąga wysokość do 30 m. Liście mają podłużny kształt i rosną na pniu naprzemiennie.

Dąb szypułkowy (Cornus florida) 

To wspaniałe drzewo jest piękne przez cały rok. Wiosną pojawiają się białe kwiaty o żółtym zabarwieniu. Latem przeobrażają się one w czerwone owoce, które przyciągają ptaki i inne dzikie zwierzęta. Jesienią liście zmieniają barwę na czerwoną i purpurową.

Więcej na stronie https://informacjepolska.pl/

 

DodajArtykul

Pogoda w Polsce

Turystyka

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.