Nadeszła wiosna, a wraz z nią - sezon rowerowy. Piękne słońce zachęca do aktywności na świeżym powietrzu, przez co weekend często przybiera formę aktywnego wypoczynku podczas wycieczki rowerowej. Jak wiadomo, kolarstwo jest niezwykle dobre dla zdrowia, zarówno psychicznego, jak i fizycznego, należy jednak nie zapominać o ostrożności i zwrócić uwagę na swoje bezpieczeństwo. Mimo, że jazda na rowerze jest zdrowa, może nieść ze sobą różne zagrożenia. W tym artykule dowiesz się, jak im zapobiec i cieszyć się bezpieczeństwem podczas wycieczki rowerowej.

Oświetlenie roweru - podczas wycieczki rowerowej trzeba koniecznie dbać o widoczność

Oświetlenie to prawdopodobnie najważniejszy element, o którym trzeba pamiętać wybierając się na wycieczkę. Nie ważne czy jedziemy na rowerze w nocy czy w dzień - lampki to absolutna konieczność. Na trasie nigdy nic nie wiadomo, a trudno wyobrazić sobie jazdę w ciemności bez oświetlenia. Posiadanie lampek oraz odblasku jest także obowiązkowe podczas jazdy ulicą - biała lampka z przodu i czerwona z tyłu. Wymagany jest także odblask w innym kształcie niż trójkąt oraz, w razie jazdy nocnej ulicą, kamizelka odblaskowa.O czym jeszcze należy pamiętać w razie jazdy ulicą?

Wycieczka rowerowa to nie tylko podróż po wyznaczonych ścieżkach - jak być bezpiecznym na szosie?

W dzisiejszych czasach pojawia się coraz więcej ścieżek rowerowych, promujących kolarstwo. Jednak często na trasie wycieczki jesteśmy zmuszeni przebyć kawałek drogi szosą. W takim przypadku musimy pamiętać, że nikt nie będzie za nas troszczyć się o nasze zdrowie i życie, a potencjalny wypadek stanowi większe zagrożenie dla nas, niż dla kierowcy samochodu.

Jadąc rowerem po drodze musimy jechać na jej prawym krańcu. Taka pozycja ułatwia samochodom mijanie i pozwala w razie niebezpiecznej sytuacji odskoczyć łatwo na pobocze. Musimy także pamiętać o przestrzeganiu wszystkich przepisów ruchu drogowego - zwracanie uwagi na znaki drogowe i sygnalizację świetlną. Chęć skrętu sygnalizujemy wystawieniem ręki w kierunku strony, w którą chcemy skręcić pod kątem około 45 stopni.

Najważniejszą rzeczą podczas podróży szosą jest posiadanie karty rowerowej lub prawa jazdy w razie potencjalnej kontroli policyjnej. Dlatego wybierając się na jakąkolwiek wycieczkę - miej je ze sobą!

Dobry stan roweru - ciężko być bezpiecznym na niebezpiecznym sprzęcie

Także stan roweru jest bardzo ważny podczas wycieczki. Przed sezonem rowerowym zalecane jest, aby oddać rower do przeglądu, aby wyeliminować potencjalne usterki. Usterki bowiem mogą dać o sobie znać w najmniej dogodnych sytuacjach. Najgorsze usterki to takie, które pojawiają się w trakcie jazdy. Stara opona, która może pęknąć podczas jazdy lub hamulce, które mogą przestać działać podczas każdy z górki - brzmi to przerażająco, ale zupełnie nie trzeba się tego bać, jeżeli ma bieżąco kontroluje się stan techniczny roweru.

Kask wcale nie jest tylko dla początkujących - dlaczego warto nosić ochraniacze?

Dużo osób rezygnuje z noszenia kasków jak tylko poczują się w miarę pewnie na rowerze. Jest to jednak duży błąd. Kaski, choć niewygodne i uciążliwe, mogą okazać się zbawienne dla naszego zdrowia i życia. Kaski to skuteczna ochrona głowy, która jest bardzo narażona na urazy podczas wywrotki oraz stanowi najbardziej wrażliwe miejsce na naszym ciele. Także posiadanie ochraniaczy podczas wycieczki jest dobrym pomysłem. Założenie ich na kolana i łokcie zaoszczędzi nie tylko bólu w razie wywrotki, a także trudności związanych z raną podczas wycieczki.

Autor
Współautorem publikacji jest sklep internetowy iroman.pl – sklep sportowy m.in. z częściami rowerowymi, odzieżą sportową i odżywkami

DodajArtykul

Turystyka

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.