Polska może się pochwalić wieloma pięknymi krajobrazami: jeziorami, lasami, górami. Nasze miasta, a szczególnie ich historyczne części również mają wiele do zaoferowania turystom. Oto ranking najpiękniejszych starówek w Polsce.

Stare Miasto we Wrocławiu

Mówiąc o starówce, nie można nie wspomnieć o stolicy Dolnego Śląska. Wrocław może pochwalić się jedną z najpiękniejszych starówek w Polsce. Przepiękny Rynek Główny z zabytkowym Ratuszem i fontanną to główna część rozległego Starego Miasta, które może pochwalić się wieloma  uroczymi uliczkami, barokowymi kamienicami i sklepikami. Dodatkową atrakcję są rzeźby krasnoludków, które można spotkać na każdym rogu.

Starówka w Poznaniu

Kamieniczki na Starym Rynku w Poznaniu wyglądają jak z pocztówki. Każda w innym kolorze i ozdobiona w inny sposób, ale razem tworzą spójną całość. Stare Miasto w tym mieście rozciąga się aż na 21 hektarach, a więc miejsca starczy dla każdego. Na odwiedzenie chociaż połowy kawiarenek i restauracji będzie potrzeba długiego urlopu.

Krakowskie Stare Miasto

Krakowska starówka została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i chyba każdy, kto ją odwiedził rozumie dlaczego. Olbrzymi Rynek Główny, który należy do największych w Europie, przepiękna dzielnica żydowska, Sukiennice, kościół Mariacki – atrakcji wokół i na starówce jest więcej, niż w jakimkolwiek innym mieście w Polsce. Właśnie dlatego Kraków jest najchętniej odwiedzany przez turystów z zagranicy.

Kazimierz Dolny

Zdecydowanie najmniejsza ze wspomnianych starówek, ale nie oznacza to, że mniej warta odwiedzenia. Kazimierz to jedno z najbardziej urokliwych miasteczek w całej Polsce. Jego kamieniczki są bogato zdobione, dlatego sam spacer wokół nich zapewni nam wiele atrakcji. Do tego kościoły, klasztory, zabytkowa studnia, czy żuraw – Kazimierz Dolny nie odstaje poziomem od największych miast.

Autorka tekstu: Joanna Choma

Turystyka

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.