Już sama nazwa brzmi bardzo dumnie i w pełni na to zasługuje. Główny Szlak Beskidzki jest marzeniem niemal każdego miłośnika górskich wycieczek. Dlaczego niemal? Nie każdy jest gotów zmierzyć się z tym liczącym 500 km szlakiem. Długość jest kwestią sporną – różne źródła podają rozbieżne dane.

Którędy biegnie Główny Szlak Beskidzki?

Znakowany kolorem czerwonym Główny Szlak Beskidzki, jest najdłuższym szlakiem Polski. Przebiega przez najważniejsze pasma górskie, zaczynając od Ustronia w Beskidzie Śląskim, kończąc w Wołosatym w Bieszczadach (szlak można pokonywać w dowolną stronę). Wędrując tym szlakiem, przejdziemy kolejno przez Beskid Ślaski, Beskid Żywiecki, Gorce, Beskid Sądecki, Beskid Niski oraz Bieszczady. Najwięksi śmiałkowie - których nie jest wielu - przechodzą go od razu w całości, inni wolą wędrowanie rozłożyć sobie na mniejsze fragmenty.

Początek historii szlaku

Niewiele osób wie, że ten wytyczony w okresie międzywojennym szlak ma bardziej rozbudowaną nazwę, która brzmi: Główny Szlak Beskidzki imienia Kazimierza Sosnowskiego. To właśnie Sosnowski zaprojektował ukończony w 1929 roku przebieg zachodniej części. W 1935 roku została ukończona wschodnia część - według projektu Mieczysława Orłowicza.    


Odznaki PTTK

Wędrowanie GSB jest świetną okazją do zdobycia kolejnych odznak PTTK. Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK, przyznaje dwie specjalne odznaki turystyczne, jedną z nich jest „Główny Szlak Beskidzki”, która posiada cztery stopnie: brązowy, srebrny, złoty oraz diamentowy. Pierwsza z nich przyznawana jest za zdobycie 200 punktów GOT na trasie, kolejna po zdobyciu następnych 200. Złota przyznawana jest za przejście wszystkich odcinków szlaku. Każda z tych odznak nie ma przypisanego limitu czasowego przy ich zdobywaniu. Ostatnia z nich – diamentowa, przeznaczona jest dla prawdziwych śmiałków. Tę odznakę można zdobyć po przejściu całego szlaku w czasie nie dłuższym niż 21 dni.          

Ważne informacje    
Nieważne czy decydujesz się przejść Główny Szlak Beskidzki za jednym zamachem, czy chcesz sobie podzielić go na kilka etapów. Musisz pamiętać o odpowiednim przygotowaniu – w końcu decydujesz się na przejście wielu kilometrów z ekwipunkiem na plecach. Jak można sobie ułatwić tę wędrówkę? Na pewno ważne jest dobranie odpowiedniego plecaka, zły wybór może szybko odezwać się jako ból ramion i pleców. Ważne jest też ograniczenie zbędnego bagażu, w czasie tak długiej wędrówki mniej znaczy więcej. Dlatego warto zdecydować się na mniejszy plecak, około 30 litrowy, w którym znajdzie się do 9 kg bagażu. Pamiętaj, że organizm musi mieć czas na to, żeby się „rozkręcić”, dlatego w pierwszych dniach nadaj sobie wolne tempo i odpoczywaj wtedy, kiedy tego potrzebujesz. Dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą kijów trekkingowych, które, chociaż odrobinę mogą odciążyć Twoje stawy. Jedną z najważniejszych rzeczy jest mapa, niestety szlak nie wszędzie jest widocznie oznakowany. Dokładnie zaplanuj swoje noclegi, zaopatrzenie, długość dziennego dystansu.        

Najważniejsze
Jak to często bywa nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem i wiele może nas w czasie wędrówki zaskoczyć. Ulewne deszcze, źle rozplanowana trasa w danym dniu, zmrok. Dlatego wybierając się na Główny Szlak Beskidzki, pamiętaj, aby mieć dobry plan zapasowy. Powinieneś być przygotowany na możliwość biwakowania w lesie, wiedzieć jak przyrządzić posiłek w terenie. Najważniejsze – musisz wiedzieć jak używać mapy oraz kompasu.  

Autorka tekstu: Ewa Bandyk

Autor zdjęć: Michał Krogulecki

Turystyka

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.