Skrzyczne (1257 m n.p.m.) jest jednym z charakterystycznych beskidzkich szczytów. Nie tylko dlatego, że jest najwyższym szczytem Beskidu Śląskiego. Uwagę przyciąga już z daleka, a wszystko dzięki ogromnemu masztowi przekaźnikowemu, który stoi na jego szczycie. Najważniejszym punktem wierzchołka jest Schronisko PTTK ze sporym tarasem, z którego rozciąga się panorama na Beskidy i Tatry. Warto dodać, że Skrzyczne należy do Korony Gór Polski.  Wyprawa na Skrzyczne stanowi świetne rozwiązanie dla tych, którzy cenią aktywnych wypoczynek. Dla tych, którzy cenią sobie wygodę – na szczyt prowadzi wyciąg krzesełkowy ze Szczyrku. Ciekawa jest nazwa „Skrzyczne”, według podań pochodzi od skrzeczenia żab, które zamieszkiwały kiedyś istniejący staw między Skrzycznem a Małym Skrzycznem.

 Jednym z piękniejszych szlaków jest ten w formie pętli, zaczynający się i kończący we wsi Ostre. 

- Czas przejścia to około 5 godzin, w zależności od kondycji turysty,

- Szlakiem niebieskim, zielonym, żółtym,

- Suma podejść: 829 metrów,

- Najwyższy punkt: 1257 metrów nad poziomem morza,

- Długość szlaku: 16 kilometrów,

- Brak trudności, sztucznych ułatwień, szlak dobrze oznaczony.

Zmotoryzowani nieopodal miejsca startowego znajdą dość duży, bezpłatny parking (okolice pętli autobusowej w Lipowej Górnej). Wyprawę rozpoczynamy w okolicach Hotelu Zimnik, gdzie kierujemy się za niebieskim szlakowskazem w kierunku Schroniska PTTK Skrzyczne. Podejście od początku jest dość strome, warto jednak podjąć się tego wysiłku, im wyżej jesteśmy, widoki stają się piękniejsze. Pokonujemy pierwsze pół kilometra, od tego momentu podejście staje się przystępniejsze. Szlak wiedzie dość szeroką drogą wśród lasu. Dobrym miejscem odpoczynku jest Hala Jaskowa, która znajduje się w połowie naszej drogi na szczyt. Znajdziemy tam kamień pamiątkowy z okolicznościową inskrypcją oraz najważniejsze – widok na Beskid Śląski oraz Kotlinę Żywiecką. Zebrawszy siły, porzucamy polanę, aby z powrotem wejść w las. Ostatni kilometr podejścia wiedzie kamienistą i stosunkowo stromą ścieżką, jednak trudy wynagradza nam Schronisko, które jest na wyciągnięcie ręki. Przed budynkiem, na rozległym tarasie znajdziemy liczne stoliki z ławkami, boisko, ściankę wspinaczkową i plac zabaw. Schronisko oprócz dań obiadowych serwuje pyszne ciasto z borówkami. Oprócz tego na szczycie znajdziemy wspomniany wcześniej nadajnik telewizyjny i stację kolei linowej. Warto odpocząć i nacieszyć oczy widokami, zaczynamy teraz dość długie zejście zielonym szlakiem. Po drodze zdobywamy Małe Skrzyczne (1211 m n.p.m.) oraz niezwykle urokliwą Malinowską Skałę (1152 m n.p.m.), która jest świetnym punktem widokowym. Schodzimy dalej w kierunku węzła szlaków Pod Malinowską Skała, gdzie odbijamy w lewo żółtym szlakiem, którym kierujemy się w stronę Lipowa PKS, gdzie kończymy naszą wyprawę.

 Skrzyczne oprócz standardowych szlaków pieszych kusi trasami narciarskimi o różnym stopniu trudności oraz szlakami rowerowymi (również wyczynowymi Downhill).

Autorka zdjęć i tekstu: Ewa Bandyk

Turystyka

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.