I Kłodzki Etno Jarmark – Regionalne smaki, występy lokalnych zespołów w parku Minieuroland Kłodzko

W niedzielę 22 sierpnia Park Miniatur Minieuroland w Kłodzku oraz Fundacja Niesamowity Dolny Śląsk zapraszają na kolejną odsłonę wydarzeń w ramach I Kłodzkiego Etno Jarmarku realizowanego za pośrednictwem programu Narodowego Centrum Kultury Etno Polska 2021.

 

Cudze chwalicie swego nie znacie – ta popularna fraza zaczerpnięta z utworu Stanisława Jachowicza doskonale wpisuje się w kulturowe poszukiwania tożsamości, tradycji i etnografii Kłodzka. ETNO Jarmark, jako powrót do korzeni zaprezentuje aktywność: kulturową, kulinarną, naturalną i artystyczną środowisk, działających na rzecz lokalnej społeczności. Trzecia część I Kłodzkiego Etno Jarmarku odbędzie się pod hasłem ETNO SMAKI. 

22 sierpnia pośród baśniowego otoczenia Parku Miniatur przez cały dzień zaprezentuje się kilkanaście lokalnych zespołów KGW, które uświetnią wydarzenie występami wokalnymi i tanecznymi. Uczestnicy będą mogli dosłownie i w przenośni zasmakować regionalnej kultury. Podczas jarmarku będzie można kupić i spróbować przygotowanych specjalnie na tę okazję lokalnych przysmaków jak m.in. pierogi, pieczywo, ciasta i inne słodkości, a także rozmaitych przetworów domowej roboty. Obfite w lokalne produkty stoiska zaprezentują również tworzone z pasją rękodzieło.

Udział wezmą:

Folkowe Babki

Zespół Folkowe Babki istnieje od 2008 r. Bierze udział w gminnych imprezach cyklicznych. Zespół wykonuje różnorodny repertuar: piosenki ludowe, patriotyczne, a także utwory w rytmie country. W roku 2011 zespół wziął udział w Radiowej Liście Przebojów Ludowych Radia Wrocław. Ostatnio wystąpił w Polanicy Zdroju podczas imprezy „Lato TVP 3”. Folkowe Babki to jednocześnie KGW Roszyce. Panie biorą udział w pokazach stołów Bożonarodzeniowych i Wielkanocnych. Skład zespołu: Anna (przewodnicząca) oraz Jasia, Marysia, Justyna, Hela, Agnieszka i Andrzej.

Złocienie Ząbkowice Śląskie

Zespół Złocienie powstał przy klubie Seniora pod opieką Ząbkowickiego Ośrodka Kultury w 1987 roku i od tego czasu prężnie działa. Panie od wielu lat biorą udział w przeglądach i konkursach zespołów amatorskich na terenie całego kraju, uzyskując entuzjazm słuchaczy, a także dyplomy i wyróżnienia. Koncertowały również w Niemczech w ramach wymiany miast partnerskich. Z uwagi na wyróżniający się program artystyczny Zespół został zaproszony do Telewizji Wrocław, a także wystąpił w Radiu Wrocław. W uznaniu zasług zespół Złocieni otrzymał od Polskiego Związku Emerytów i Rencistów Złotą odznakę Honorową. Podczas występów zespół prezentuje utwory biesiadne, ludowe, patriotyczne i religijne. Obecnie zespól liczy 16 osób, w tym czterech muzyków grających na instrumentach takich jak akordeon, gitara basowa, skrzypce i perkusja. Instruktorem muzycznym zespołu jest Józef Król, a kierownikiem zespołu jest Anna Wężgowiec.

 

KGW Ciepłowody

Koło Gospodyń Wiejskich istnieje w Ciepłowodach już 74 lata. W tym czasie organizowane były imprezy lokalne, kulturalne i artystyczne takie jak m.in. dożynki, koncerty czy różnego typu pokazy na terenie gminy Ciepłowody. Koło organizuje również kursy szycia, warsztaty kulinarne czy zajęcia dla dzieci w okresie wakacyjnym. KGW Ciepłowody współpracuje z organizacjami młodzieżowymi, z ochotniczą strażą pożarną i organizacjami samorządowymi. Panie chętnie uczestniczą w festynach i jarmarkach, na których mogą się pochwalić swoimi pysznymi ciastami i pierogami, które powstają na bazie dawnych receptur najstarszych członkiń koła. Przy KGW działa zespół “Ciepłowodzianki”, który bierze czynny udział w przeróżnych lokalnych imprezach kulturalnych i festynach. Ciepłowodzianki brały udział w liście Radia Wrocław, występowały w Operze Wrocławskiej, trzykrotnie występowały w telewizji Wrocław. Repertuar “Ciepłowodzianek” wykonują nie tylko piosenki ludowe i biesiadne, ale również pieśni patriotyczne, wojskowe oraz dla dzieci. Na Kłodzki ETNO Jarmark Panie przywiozą pyszne potrawy własnej roboty: pierogi, chleb i ciasta.

Woliborzanki 

Już od 31 lat Woliborzanki uświetniają swoim śpiewem imprezy gminne oraz regionalne. Dziewczyny zmobilizowały się przy okazji dożynek w 1980 roku, kiedy trzeba było, zgodnie z tradycją, ośpiewać wieniec dożynkowy. Postanowiły spontanicznie poćwiczyć i tak powstał zespół ludowy. Kierowniczką Woliborzanek jest Honorata Klejman. Wspólnymi siłami wyremontowali zaniedbaną świetlicę z piękną salą i do dziś odbywają się tam imprezy wiejskie oraz próby zespołu. Woliborzanki wykonują piosenki z różnych stron Polski, a śpiewającym przygrywa akordeonista Adam Staniszewski z Tłumaczowa. Z pierwszego składu do dziś pozostały dwie panie: Honorata Klejman oraz Danuta Skierska. Zespół nie tylko prezentuje tradycje ludowe, ale także przekazuje je młodzieży. W miejscowej szkole pani Honorata uczestniczy w programie „Razem możemy więcej”. Podczas zajęć pokazuje jak wykonać własnoręcznie ozdoby choinkowe, palmy czy pisanki.

Cyraneczki z Gorzanowa

Nazwa zespołu pochodzi od wody źródlanej „Cyranka”, która czerpana jest ze źródła w Gorzanowie. „Cyraneczki” rozpoczęły działalność w 2004 roku. Wcześniej reaktywowało swoją działalność Koło Gospodyń Wiejskich, które działało od 1953 roku. Inicjatorem  powstania zespołu śpiewaczego była ówczesna sołtys Jolanta Terlecka oraz proboszcz tamtejszej parafii, ojciec Henryk Dereń. Wtedy do zespołu zapisało się aż 36 osób. Dzisiejszy skład Cyraneczek to około 21 osób, w tym kilka małżeństw. Występują w strojach stylizowanych i prezentują repertuar z różnych stron Polski. Kierownikiem zespołu jest Jolanta Terlecka, a szefem muzycznym Eustachy Krupowicz, który przygrywa na akordeonie. 

Zespół Górzanie Piława Górna

Zespół Folklorystyczny „Górzanie” powstał przy Miejskim Ośrodku Kultury w Piławie Górnej w 1976 roku, na bazie chóru kościelnego. W pierwszych latach był to zespół śpiewaczy, który w swoim repertuarze miał pieśni z regionu Dolnego Śląska. Instruktorem muzycznym był mgr Włodzimierz Hinc. Zespół od początku cieszył się dużym uznaniem. Świadczyły o tym liczne koncerty i wielokrotne nagrania do Polskiego Radia m.in. program „Pod Kogucikiem”.

Uciecho-wianki 

Wiosna. Słońce grzeje coraz mocniej, a ptaki zaczynają śpiewać w niepowtarzalny sposób. To właśnie wiosną 2010 roku obudził się do życia Zespół Śpiewaczy Uciecho-Wianki. Powstał z inicjatywy mieszkanek Uciechowa. Działa pod patronatem Biblioteki Publicznej Gminy Dzierżoniów im. Władysława Reymonta w Mościsku. Kierownikiem zespołu jest Anna Lingo. W skład zespołu wchodzi 12 osób, z tego 7 śpiewających kobiet i 5 śpiewających/ grających panów na instrumentach tj. akordeon, gitara, saksofon, klarnet, bęben i tamburyn. Zespół dysponuje 2 wersjami strojów ludowych i 1 strojem wizytowym. Pierwsze stroje były zaprojektowane i uszyte przez jedną z pań. W swoim dorobku zespół ma 240 występów, wydane 3 płyty oraz zapisane 3 kroniki dokumentujące wszystkie występy od początku istnienia zespołu. Ostatnie wydawnictwo Uciechowianek to autorska piosenka „Hej, hej Uciechów” sławiącą miejscowość z której pochodzą. Zespół bazuje głównie na muzyce ludowej. MOTTEM zespołu jest: LUDOWA MUZYKA I LUDOWE GRANIE, NIECH NIGDY NIE ZAGINIE LUDOWE ŚPIEWANIE. W repertuarze nie brakuje również pieśni biesiadnych, patriotycznych, Kolęd, Pastorałek i okolicznościowych. Występy Uciecho-Wianek uświetniają uroczystości gminne i powiatowe. Zespół uczestniczył w licznych wojewódzkich i krajowych spotkaniach oraz przeglądach zespołów, z czego czerpie ogromną radość i satysfakcję. Ich występy należą do bardzo barwnych i żywiołowych. W tym roku zorganizowano 10-lecie zespołu.

Katarzynki Ostroszowice

Zespół Katarzynki działa od 2011 roku. Inicjatorką jego powstania była Stefania Czermińska, która obok istniejącego już w Ostroszowicach zespołu ludowego „Macieje”, chciała założyć zespół ludowy skupiający dodatkowo młodzież i dzieci. Dziś jest to zespół wielopokoleniowy, w którym śpiewa 14 osób. Instruktorem muzycznym jest Bogdan Wiśniewski, który gra na akordeonie. Historia spotkania z muzyką pana Bogdana jest bardzo ciekawa. Grał na guzikówce gdy miał zaledwie 2 lata.W rodzinnym Burzeninie koło Sieradza, ojciec stawiał go na stole, by przygrywał Polakom, a on sam stał na czatach, czy przypadkiem nie usłyszą tego Niemcy, ponieważ w czasie wojny było to zabronione. Mieszkańcy wsi Ostroszowice już w pierwszych latach powojennych wykazywali wielkie zamiłowanie do kultury ludowej i tradycji. Przesiedleńcy m.in z okolic Buczacza w województwie Tarnopolskim, z zaangażowaniem działali w teatrze wiejskim jaki powstał tu w latach 50-tych, oraz zespole ludowym. Animatorem tych działań był miejscowy nauczyciel Paweł Bas, który wraz z żoną Stefanią założyli Ludowy Zespół Teatralny, który odnosił wiele sukcesów w regionie oraz kraju. Po tej działalności pozostały dziś pamiątki, zdjęcia oraz piosenki ludowe, które śpiewają zespoły ludowe.

KGW Bierkowice

Koło Gospodyń Wiejskich z Bierkowic powstało w 2012 roku, zespół liczy obecnie 12 pań. Przewodniczącą jest p. Agnieszka Rojkiewicz. Dzięki aktywnemu uczestnictwu w różnych imprezach i konkursach gminnych oraz powiatowych, zdobywają nagrody i wyróżnienia, co mobilizuje je do dalszej pracy i nowych wyzwań.

KGW Koszyn

Koło Gospodyń Wiejskich Koszyn ,,Koszynianki Cudowianki” powstało w 2019 roku. Koło liczy 13 wspaniałych, niepowtarzalnych, pełnych energii kobiet. Bogactwo ich działań, których źródła czerpią z tradycji kulinarnej, rękodzieła, działań artystycznych i charytatywnych stanowią niejako gotowe ,,menu” koła, które odzwierciedla ich zaangażowanie, pracę i osiągnięcia.

Zespół Taneczny – Klub Seniora Przyjaciele

Roztańczone seniorki  cheerleadeerki z pomponami. Ten wyjątkowy zespół taneczny powstał w 2020 roku. Motywacją było dla nich przede wszystkim wyjście z domu, miłość do tańca i zdrowy tryb życia. Są seniorkami, ale regularne treningi odmładzają ich nawet o kilka dekad. Chcą łamać stereotypy i pokazać, że jesień życia to taniec, zabawa i trochę szaleństwa.

Ponadto w muzyczną podroż przebojów muzyki polskiej zabierze nas znana z dolnośląskich scen, utalentowana wokalistka Elżbieta Szopian, mieszkanka Stoszowic, która wystąpi przy akompaniamencie Krzysztofa Hałata, mieszkańca Nowej Rudy.

Swoją obecnością wydarzenie uświetni również znana i lubiana p. Helena Kozłowska z Ząbkowic Śląskich, która  zaprezentuje kilka swoich słynnych monologów m.in. „Mira i Mania”, „Nie przeproszę”, „Przed sądem”, „Gumowy paw” czy „Kolorowe gałganki”.

Wydarzenia w ramach I Kłodzkiego Etno Jarmarku organizowane są na terenie bajecznych ogrodów Minieuroland w Kłodzku, w bezbarierowej architekturze. Inicjatywa umożliwia poznanie historii miejsca i regionu, upowszechniając jego tradycje, etnografię i rzemiosło artystyczne, jednocześnie przywołując przeszłość i ukazując go we współczesnym kontekście. 

Wydarzenie współorganizowane przez fundację Pozytywka.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021.

 

DodajArtykul

Atrakcje turystyczne

Nasza strona internetowa używa plików „Cookies” w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb. Masz możliwość zmiany ustawień dotyczących plików „Cookies” w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje. Dalsze informacje znajdują się w zakładce „Polityka prywatności”.